آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان | FCA از سال ۱۳۹۲ تا به امروز دوره‌های آموزش کوچینگ و دوره‌های تربیت کوچ را طبق استانداردهای بین‌المللی و ۱۱ صلاحیت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ برای فارسی‌زبانان سراسر دنیا آغاز نموده‌. آموزش‌های کوچینگ ارائه‌شده در این آکادمی تحت نظارت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF، می‌باشد؛ چراکه حرفه کوچینگ یک حرفه بین‌المللی است و ICF بزرگ‌ترین سازمان نظارتی است که در سراسر دنیا درزمینهٔ کوچینگ شناخته‌شده است. مراجعه‌کنندگان به کوچ‌ها دوست دارد بداند که کوچ حرفه‌ای که می‌خواهد با او جلسات کوچینگ خود را برگزار نمایند، آیا آموزش‌های استاندارد را در یک سطح بالا گذرانده و مراحل گرفتن مدرک از یک سازمان معتبر بین‌المللی را با موفقیت سپری کرده است یا خیر.

دانلود جزوه‌ی معرفی کوچینگ و فایل 8 صلاحیت فدراسیون
دوره سطح یک آموزش کوچینگ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان

در این ویدیو آقای تیمور میری در مورد هدفشان از تأسیس آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان | FCA، دوره‌ها و مدرک‌هایی که در این آکادمی ارائه می‌شود صحبت می‌نمایند. ایشان در این ویدیو در مورد سفر خود در یادگیری کوچینگ که سرانجام باعث طراحی دوره‌های آموزش کوچینگ به زبان فارسی شد نیز صحبت می‌کنند. این ویدیو کمک می‌کند تا بدانید آموزش کوچینگ در این آکادمی برای چه کسانی مناسب هست، دلایلی که افراد می‌توانند وارد این دوره شوند چیست و این‌که چرا شما به‌عنوان یک دانشجو باید این دوره را انتخاب کنید.

اگر برای شما سؤال هست که چرا دوره‌های آنلاین برای مدل آموزش آکادمی انتخاب‌شده و آیا این روش می‌تواند در آموزش کوچینگ مؤثر باشد، می‌توانید جواب این سؤال‌ها را در این ویدیو بشنوید. همچنین آقای میری در مورد اینکه دستاورد شما به‌عنوان یک دانشجوی مهارت‌های کوچینگ چه خواهد بود صحبت می‌کنند.

هرآنچه برای آموختن مهارت کوچینگ و راه‌اندازی کسب‌وکار کوچینگ نیاز خواهید داشت:

در زمینه‌ی تربیت کوچ، مهارت‌های کوچ و راه‌اندازی کسب‌وکار کوچینگ فضا و امکاناتی در نظر گرفته شده است که تمرین و آموزش لازم برای رسیدن به سطح اسوسیت و شروع کسب‌و کار کوچینگ مهیا باشد.

سیستم نوین آموزشی آنلاین آکادمی FCA
 • شما می‌توانید از طریق خط تلفن یا اینترنت و توسط موبایل، کامپیوتر یا تبلت به کلاس‌ها متصل شوید.
 • بر اساس قرار داد، شما در طی هفته ۱ کلاس اصلی ۶۰ دقیقه‌ای خواهید داشت.
 • کلاس‌های فوق‌العاده و وبینارهای آموزشی بر اساس برنامه‌ به شما اعلام خواهد شد
 • شما جزوات را پیش از کلاس دریافت کرده و مطالعه می‌نمایید.
 • در گروه‌ کلاسی خود به تمرین و بحث در مورد تمرین‌ها و کارهای کلاسی می‌پردازید.
 • در برخی مواقع لازم است که مواردی را برای شرکت در کلاس آماده نمایید.
 • پروسه‌ی کوچینگ هم‌سطح خود را آغاز می‌نمایید.
 • در گروه‌های دانشجویان آکادمی در بحث‌ها شرکت می‌نمایید و از تجربیات دانشجویان و کوچ‌ها استفاده می‌نمایید.
 • شما مسئول برنامه‌ریزی برای استفاده از کلاس‌ها و فضای آموزشی کل دوره هستید.
 • چنانچه به هر دلیلی کلاسی که برای دوره شما طراحی‌شده است را از دست بدهید
 • می‌توانید در دوره‌های بعدی (در مدت زمان قرادادتان) آن کلاس‌ها را جبران نمایید.
 • مهم‌ترین مزایای این فضای آموزشی انعطاف و حق انتخاب دانشجو است.
دلایل و مزایای آموزش کوچینگ به صورت آنلاین

بین‌المللی بودن کلاس‌ها

 • هم‌زمان در کلاس شما، دانشجویان و اساتید از نقاط مختلف جهان و ایران حضور دارند و این امکان بسیار ارزشمند است.

تمرکز بر تن صدا و کلام است

 • کوچینگ از طریق تلفن و امکانات مجازی بسیار مؤثر است حتی بیش‌تر از جلسه رودر رو. کوچ در این نوع جلسات نیازی نیست که نگران برقراری ارتباط چشمی با مراجع باشد. در عوض تمام تمرکز خود را روی کلماتی که می‌شنود، لحن صدا و احساس می‌گذارد. در این حالت مراجع احساس راحتی بیشتری می‌کند و صحبت‌هایی مطرح می‌کند که ممکن است در جلسه حضوری بیان نکند

راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین

 • در اتمام این دوره شما قادر خواهید بود در صورت تمایل کسب‌وکار کوچینگ خود را به صورت آنلاین راه‌اندازی نمایید و مانع جغرافیا را از کسب‌وکار خود حذف نمایید. می‌تواند در هر نقطه از چهان کسب‌وکار کوچینگ خود را به صورت بین ‌المللی راه‌اندازی نمایید. شما در طول دوره تمامی کلاس‌ها، تمرین‌های کوچینگ کلاسی، وبینار‌ها و حداقل ۵۰٪ از مراحل تمرینی کوچینگ هم‌سطح خود را به صورت آنلاین می‌گذرانید و این امر مهارت و اعتماد به نفس برگزاری جلسات آنلاین را در شما بالا خواهد برد و اثر گذاری این روش را کاملا لمس خواهید نمود.

استفاده بهینه از زمان و سرمایه

 • در کلاسهای آنلاین، نیازی به طی مسافت‌های طولانی و صرف هزینه برای نشستن سر کلاس درس نیست و اگر شما یک خط اینترنت با سرعت مناسب داشته باشید، نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری برای گذراندن کلاس نیست. حتی وصل شدن با خط تلفن هم هزینه زیادی نیاز ندارد. در این دوره‌ها محتوای آموزشی به‌صورت قطره‌ای با تمرین و بحث به دانشجو ارائه می‌شود پس بیشتر درک و هضم می‌شود و نتیجه بهتری می‌دهد.

در دسترس بودن همیشگی

 • مطالب و مقالات زیادی در سایت و منابع مختص دانشجویان وجود دارد که هرزمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشید می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و برای درک بهتر جزوات و نتیجه بیشتر آن‌ها را مطالعه کنید. می‌توانید ساعات کلاس‌ها را بدانید و هر زمان به کلاس دیگری نیاز داشتید در آن شرکت کنید. می‌توانید در لحظه، دانشجویان دیگری را پیدا کنید و با آن‌ها گفتگو کنید. همه‌چیز در دسترس است.
مدل کوچینگی که در آکادمی تدریس می‌شود

هر شخص مدل کوچینگ منحصر به فرد خود را دارد و این فلسفه آکادمی است. در طول دوره تربیت کوچ به شما می‌آموزیم که چگونه مدل کوچینگ منحصر به خود را طراحی کنید و از آن برای فرایند کوچینگ خود استفاده نمایید. در طول آموزش در آکادمی شما با مدل‌های کوچینگ هم دوره‌ای‌های خود نیز آشنا می‌شوید و از زویای مختلف به بررسی این موضوع می‌پردازید.

ابزارهای آموزش کوچینگ

با توجه به سیستم نوین آموزش در آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان، برای بهره‌برداری کامل از دوره، ابزارهایی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا با استفاده از آن‌ها به بهترین شکل به آموختن و تمرین کوچینگ بپردازند. باوجود آنلاین بودن آموزش کوچینگ در آکادمی، کلاس‌ها و ابزارهای آموزش کاملاً بر اساس کار عملی و تجربه‌ی واقعی کوچینگ طراحی‌شده‌اند.

ابزارها و روش‌های عملی در آموزش کوچینگ آنلاین

شما در پایان دوره حداقل ۴۸ ساعت مراجع یک کوچ بوده‌اید که علاوه بر طی کردن پروسه‌ی آموزشی به تأثیرگذاری کوچینگ در حل چالش‌ها و دغدغه‌های خود پی می‌برید. شما در پایان دوره‌ی آموزش حداقل ۴۸ ساعت کوچ بوده‌اید و چهار پروسه‌ی کامل ۱۲ جلسه‌ای کوچینگ را پیش برده‌اید و  چندین فرایند لیزر کوچینگ را در کلاس با دریافت بازخورد از مدرس خود پیش برده‌اید. این در حالی است که آکادمی شمارا تشویق می‌کند تا از اواسط دوره‌ی آموزشی کسب‌و‌کار کوچینگ را آغاز کنید. یکی از سرفصل‌های آموزشی شما در آکادمی با نام کوچینگ به‌عنوان کسب‌و‌کار در این فرایند بسیار تأثیرگذار خواهد بود. همچنین کلا‌سهای کوچینگ گروهی کسب‌وکار به شما کمک می‌نمایید تا موانع ذهنی و موانع موجود را برای آغاز کسب‌وکار کوچینگ از سر راه خود بردارید.

در بخش تئوری نیز شما ۴۸ ساعت آموزش خواهید داشت که جزوات پیش از شروع کلاس در هرماه به شما ارائه می‌شود. این جزوات توسط جناب آقای میری به زبان انگلیسی تألیف و به تأیید فدراسیون رسیده است و سپس به زبان فارسی ترجمه‌شده و تا به امروز سه بار مورد بازبینی مفهومی قرارگرفته است.

منتور کوچینگ گروهی

شما تا پایان دوره ۱۹ ساعت منتور کوچینگ گروهی خواهید داشت. منتور کوچ به شما کمک می‌کند تا بهتر شاهد خودتان باشید – اینکه چطور خود را در یک جلسه کوچینگ به نمایش می‌گذارید، اینکه چطور با در نظر گرفتن سایر کارها خدمت‌گزار مراجعه‌کننده خود هستید و اینکه چطور می‌توانید کوچینگ خود را در این مورد و سایر موارد توسعه دهید. این جلسات به صورت گروهی در کلاس برگزار می‌شود و شما فرصت خواهدی داشت تا با ارايه لیزر کوچینگ و دریافت منتورینگ از منتور ورد تأیید فدراسیون سطح کوچینگ خود را ارتقا دهید. همچنین در این کلاس‌ها شاهد  مدل‌های مختلف کوچینگ توسط دیگر کوچ‌ها خواهید بود. منتور کوچینگ بخشی از ملزومات فدراسیون برای دریافت تأییدیه ACC و PCC می‌باشد. پس از اتمام دوره آموزش کوچ حرفه‌ای می‌توانید ابتدا مدرک ACC خود را دریافت نمایید یا مستقیما برای دریافت مدرک PCC اقدام کنید.

منتور کوچینگ فردی

شما تا پایان دوره ۳ ساعت منتور کوچینگ فردی خواهید داشت. منتور کوچ‌های FCA به نظارت کوچینگ شما با مراجعانتان (۲۰ تا ۴۰ دقیقه وابسته به توافق‌نامه) می‌پردازند و سپس به شرح و بسط گفتگوی کوچینگی شما بلافاصله بعد از نظارت (تقریباً ۲۰ تا ۴۰ دقیقه بر طبق توافق‌نامه) می‌پردازند و بر نحوه روند جلسه (و نه محتوای آن) تمرکز می‌کنند.  تجربه نشان داده که دو بخش از بزرگ‌ترین موانع کوچ‌ها در روند کوچینگ با مراجعین به شرح زیر است:

۱- فقدان اعتمادبه‌نفس درباره مهارت‌ها
۲- سبک کوچینگ و اینکه چه‌کارهایی حین کوچینگ‌ انجام می‌دهند (یا انجام نمی‌دهند)

جلسات منتور کوچینگ گروهی و فردی FCA امکان پشتیبانی جهت رشد و توسعه شما در هردوی این زمینه‌ها را فراهم می‌کند.

[برای اطلاع از برگزاری دوره‌های جدید با پشتیبانی تماس بگیرید]

PDF جزوات را از طریق ایمیل/وب‌سایت دریافت می‌کنید

تمام جزوات کلاس را می‌توانید قبل از کلاس خود مطالعه کنید. هر جزوه شامل خلاصه‌ای از سرفصل کلاس است و موارد آموزنده را بررسی می‌کند و شما را با سؤال یا درخواست به فکر می‌اندازد. پیش نهاد می‌کنیم که قبل از ورود به کلاس جزوه را کامل بخوانید.

حضور در کلاس‌ها از طریق اینترنت یا تلفن

گروهی از دانشجویان از طریق اینترنت و نرم‌افزار و یا از طریق خط تلفن وارد کلاس آموزش می‌شوند. (دانشجویان دوره‌های دیگر که این کلاس آموزشی را ازدست‌داده‌اند نیز می‌توانند وارد این کلاس شوند). این کلاس‌ها به‌طور سنتی و به‌صورت سخنرانی استاد برگزار نمی‌شود. تدریس کننده که یک کوچ حرفه‌ای و با مدرک تائید شده از ICF است، هدایت کلاس را به عهده دارد. در این نوع آموزش دانشجویان تشویق می‌شوند که نظرات خود را اعلام کنند، سؤال بپرسند و بحث را به چالش بکشانند.

فروم یا گروه‌های مجازی و خصوصی دانشجویان

مدیریت این فضای مجازی در دست تیم اجرایی است. این فضا برای اعلام درخواست کوچ یا مراجع هم‌سطح، برای تمرینات کوچینگ و برای بحث و تبادل‌نظر در مورد کوچینگ است. دانشجویان در این فضا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و در گروه‌های کوچک‌تری از طریق فضای مجازی و حتی حضوری ارتباط برقرار می‌کنند و زمینه همکاری‌های جدید فراهم می‌شود.

کوچینگ هم‌سطح

در این مرحله دانشجویان آغاز به تمرین کوچینگ می‌کنند و تئوری را به یک مهارت تبدیل می‌کنند. بیشتر جلسات کوچینگ از طریق تلفن یا اینترنت برقرار می‌شود و کوچ‌ها در سراسر ایران و همین‌طور در سطح اروپا، امریکا، آسیا و استرالیا جلسات را برگزار می‌کنند. دانشجویان چارچوب‌های کوچینگ، ساختار جلسات و تنظیم قراردادهای کاری را در این مرحله یاد می‌گیرند.

همراهی و کمک از راه جلسات فردی و گروهی

در فضای آنلاین، تمام دانشجویان به مدرس، مدیر آکادمی و تیم اجرایی دسترسی دارند. در این صورت هر زمان که سؤالی برای آن‌ها پیش بیاید، دسترسی به فردی باتجربه دارند تا جواب بگیرند. برای دانشجویان جدید فضایی ایجادشده است که با دانشجویان دوره‌های بالاتر ارتباط برقرار کنند و از تجربیات آن‌ها استفاده کنند. هرچند ماه یک‌بار مدرس و تیم اجرایی جلسات گروهی را با دانشجویان برگزار می‌کنند تا در مورد دوره و نحوه استفاده از اطلاعات و امکاناتی که وجود دارد صحبت کنند و اگر مواردی نیاز به شفافیت بیشتر، یا تغییراتی دارند، تصمیم‌گیری کنند و آن را اجرایی کنند.

وبینار‌های فصلی / کلاس‌های فوق‌العاده

آکادمی بر اساس برنامه‌ی معین کلاس‌های فوق‌العده‌ای را با هدف بهبود کیفیت کوچینگ، راه‌اندازی کسب‌و کار کوچینگ، انتخاب تخصص، آماگی برای آزمون و ... برگزار می‌نماید.