تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره چیست؟

این روزها مشاوره گرفتن و رفتن به روان‌شناس برای افرادی که با مشکلات روانی،  احساسی، کاری یا خانوادگی روبه‌رو هستند، به امری رایج و عادی تبدیل شده است و بخشی روزمره از زندگی ما به حساب می‌آید اما داستان کوچینگ هنوز برای بسیاری از ما داستان ناآشنایی است که ابهامات زیادی در اطراف آن وجود دارد. کوچینگ اگرچه ریشه‌هایی در روانشناسی و مشاوره دارد اما تمایز‌های بارزی میان این رشته و رشته‌های دیگر وجود دارد که شاید قسمت اعظم آن عبور از گذشته به نفع آینده و نقش تعیین کننده مراجع در فرآیند کوچینگ باشد. ما در این مقاله قصد داریم تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره را بیشتر به نمایش بگذاریم.

آیا می‌دانید تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره شامل چه مواردی می‌شوند؟

مطالعه‌ای تازه که از سوی انجمن بین‌المللی کوچ‌ها International Coach Federation صورت گرفته، حاکی از آن است که بسیاری از ما از این تفاوت‌ها آگاهی چندانی نداریم. در بررسی که سال ۲۰۱۷ از سوی مطالعات بین‌المللی آگاهی مشتری (Global Consumer Awareness Study) انجام‌شده، از شرکت‌کنندگان خواسته‌شده بود تا تعریف کوچینگ را از میان تعاریف راهنمایی گرفتن، مشاوره، رایزنی و آموزش انتخاب کنند.

دانلود جزوه‌ی «معرفی کوچینگ» اولین جزوه‌ی دوره‌های تربیت کوچ که مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی می‌باشد.

۳۰ درصد از ۲۷ هزار نفر مشارکت‌کننده، تعریف کوچینگ را درست و ۷۰ درصد تعریف آن را نادرست انتخاب کردند. مطابق با این مطالعه، «این بررسی حاکی از آن است با وجودی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان درک روشنی از آنچه کوچینگ هست و نیست، دارند همچنان در بازار و در بین افرادی که فکر می‌کنند کوچینگ را می‌شناسند، برداشت درستی از کوچینگ و تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره وجود ندارد.»

مهم‌ترین اشتباه در بین پاسخ‌دهندگان چه بود؟ اینکه بیشتر افراد کوچینگ را با مشاوره گرفتن یکی فرض کرده بودند. ۲۶ درصد از پاسخ‌دهندگان فکر می‌کردند که کوچینگ همان مشاوره یا راهنمایی گرفتن است؛ بنابراین برای از بین بردن ابهام در ادامه پنج روشی را خواهید خواند که کوچینگ را از مشاوره جدا  و تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره را به وضوح به نمایش می‌گذارد:

استاد در چه موضوعی؟

یکی از تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره این است که در مشاوره گرفتن، استاد یا مشاور در برخی از موضوعات مانند کسب‌وکار یا ازدواج یا ایمان تخصص دارد. شاگرد نزد استاد می‌رود تا در زمینه‌هایی که استاد موفق بوده، رشد کند. اینجا استاد به‌نوعی سرمشق است درحالی‌که کوچ متخصص فرآیند کوچینگ است. مراجعه‌کننده نزد کوچ می‌رود تا فرآیند کوچینگ را در موضوع موردعلاقه خود به کار بگیرد؛ بنابراین کوچ، سرمشق نیست بلکه استاد به‌کارگیری فرآیند کوچینگ است.

تنظیم دستور کار بر اساس گفته چه کسی؟

در راهنمایی گرفتن، این استاد است که تصمیم می‌گیرد شاگرد باید چگونه رشد کند. او طرحی از موفقیت در ذهن خود دارد و بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کند. شاگرد به دنبال پاسخ است «مرحله بعدی چیست؟» و استاد به او پاسخ می‌دهد. بااین‌حال در کوچینگ، مراجعه‌کننده است که دستور کار را تنظیم می‌کند. کوچ سؤال می‌کند «دوست داری به کجا برسی؟» و جلسه با دستورالعمل مراجعه‌کننده آغاز می‌شود. اگر مراجعه‌کننده نداند می‌خواهد به چه چیزی دست پیدا کند، کوچ سؤال می‌پرسد تا بتواند آن را ترسیم کند. مراجعه‌کننده است که در فرآیند کوچینگ، دستورالعمل را تنظیم می‌کند.

یادگرفتن از چه طریقی؟

در تعلیم گرفتن شاگرد از استاد سؤال می‌پرسد. به یاد داشته باشید که استاد سرمشقی است که همه پاسخ‌ها را دارد؛ حتی اگر گاه به گاه سوال‌هایی بپرسد، او همچنان خردمندی است که نقش او انتقال اطلاعات و تجربیات به شاگرد است به‌گونه‌ای که شاگرد آن‌ها را فرابگیرد اما کوچینگ متفاوت است. نقش کوچ، پرسیدن سؤال برای رسیدن به درک و بینشی است که مراجع را وادار کند از خودش یاد بگیرد. یادگیری در کوچینگ از دل سؤالات قدرتمند کوچینگ به وجود می‌آید.

شبیه شدن به چه کسی؟

هدف راهنمایی گرفتن این است که شاگرد شبیه استاد شود. استاد در برخی زمینه‌ها موفقیت به دست آورده است و می‌گوید: «بیشتر شبیه من شو». بااین‌حال، هدف کوچینگ این است که مراجعه‌کننده بیشتر خودش شود. هدف کوچ کمک به مراجعه‌کننده برای دسترسی به توانایی‌های بالقوه خودش است که بیشتر شبیه به خودش شود. کوچ به‌جای آن‌که بگوید «بیشتر به من شبیه شو» می‌گوید «بیشتر به خودت شبیه شو».

دعوت شدن به زندگی چه کسی؟

استاد شاگرد را در مسیر تعلیم و راهنمایی گرفتن به زندگی خود فرامی‌خواند. او درباره زندگی، روابط و کارهای خودش صحبت می‌کند و ممکن است حتی شاگرد را به دیدار خانواده‌اش ببرد؛ اما در کوچینگ همه‌چیز متفاوت است؛ کوچ، مراجعه‌کننده را به زندگی خودش فرامی‌خواند. او به مراجع کننده کمک می‌کند تا زندگی خودش را از زوایای دیگر ببیند و نقاط برتری خود را کشف کند. این زندگی خود مراجعه‌کننده است که مراجعه‌کننده به آن دعوت شده است.

هم کوچینگ و هم مشاوره و راهنمایی دادن ارزش خود را دارند. اگر شما به استاد و مشاور نیاز دارید، به دنبال استاد باشید اما اگر به یک کوچ احتیاج دارید، به سراغ پیدا کردن یک کوچ بروید.

منبع: munyayblog

 

مطالعه‌ی این مقاله‌ها نیز به شما پیشنهاد می شود:

از کوچینگ زندگی چه می‌دانید؟ | اینفوگرافیک... روزبه‌روز افراد بیشتری به دنبال کمک یک کوچ زندگی می‌گردند تا آن‌ها را از دالان‌ها و گذرگاه‌های سخت زندگی عبور دهد. درحالی‌که کوچینگ زندگی هنوز رشته نس...
کوچ خوب کیست؟ اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید به این معناست که می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره یک کوچ (coach) پیدا کنید؛ اینکه یک کوچ چه کاری برای مراجعه‌کنندگ...
چه تفاوت‌هایی میان کوچینگ و درمان وجود دارد؟... چه تفاوت‌هایی میان کوچینگ و درمان وجود دارد؟ چه زمانی به آن‌ها مراجعه می‌کنید؟دو دسته از پرسش‌هایی که غالباً کوچ‌های تازه‌کار مطرح می‌کنند؛ عبارت‌...
معنی کوچینگ چیست؟ چرا شناخت ریشه و معنی کوچینگ اهمیت دارد؟ شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که کلمه کوچینگ (coaching) به گوشتان خورده باشد اما دقیقا نمی‌دانید ک...

14
ارسال دیدگاه

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
زیبا مغربیپیام امینفرشتهونوس روشنمحمد عرفان احمدی زاده Recent comment authors

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
عباس کرامتی
Guest
عباس کرامتی

با سپاس سوال من این است که مسوولیت تصمیم گبری به عهده چه کسی است وکوچ چگونه فرد را از مسولیت خود آگاه میکند؟

فرزاد غزنوی
Guest
فرزاد غزنوی

خیلی خوب و عالی بود
تفاوت کوچینگ، مشاور و مربی برای من کاملا واضح و روشن شد.

افشین چایچی نصرتی
Guest
افشین چایچی نصرتی

این بررسی و واکاوی تفاوت میان کوچینگ و مشاوره علاوه بر اینکه شفافیت ذهنی بیشتری برای من فراهم کرد، رویه ای برای قیاس با دیگر حرفه های مشابه کوچینگ نیز در اختیار من گذاشت.
سپاسگزارم

محمد عرفان احمدی زاده
Member
محمد عرفان احمدی زاده

مقاله بسیار کاربردی جهت ترویج فرهنگ کوچینگ بود.
به نظرم مقاله هایی که تا این حد کاربردی هستند بهتر هست که هایلایت بشن توی مقاله ها .
ممنون از خانم زیبا مغربی

ونوس روشن
Member
ونوس روشن

بسیار عالی بود به ویژه ۵ موردی که مطرح شده دید خیلی خوبی هم به مراجع میده و هم به کوچ
بی نهایت ممنون

فرشته
Guest
فرشته

سپاس از توضیحات کاملتون. عالی بود

پیام روح الامین
Member
پیام روح الامین

سلام، با توجه به اینکه مشاوره گرفتن از روانشناس و یا استاد بسیار مرسوم و با قدمت هست در جامعه ما و کوچینگ بس نوپا هست، برای من این تداخل محتوی زیاد ایجاد می شد و در مقاله بسیار روان و شفاف و به اختصار جزییات این تمایز بیان شد لذا از شما ممنونم:)

درباره‌ی آکادمی کوچینگ

در سال ۱۳۹۲ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان برای افرادی که تمایل داشتند یک کوچ حرفه ای شوند یا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند، ایجاد شد. هدف آکادمی پرورش کوچ‌های حرفه‌ای طبق استانداردهای بین المللی برای بازار کار است.[بیشتر بخوانید]

تماس با آکادمی کوچینگ

تلـــــفن: | ۹۱۰۷۰۲۲۲۹۰(۹۸)+ |
ایــمیــل: | info@icoachtraining.com |
مکـاتبـات: | suite 17, Birley Lodge, no 63 Acacia
Road,London NW8 6BJ.UK |

عضویت در خبرنامه

از آخرین دوره‌ها، اخبار و تخفیف‌ها آگاه شوید.

لطفا صبر کنید ...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۷ | تمام حقوق این سایت متعلق به آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به سرپرستی تیمور میری می باشد.