سؤالات متداول درباره‌ی کوچینگ

تخصص های کوچینگ چیست

در این بخش شما می‌توانید به پاسخ اکثر سؤالات متداول درباره‌ی کوچینگ، اعتبار آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان، سازمان های نظارتی بر حرفه کوچینگ و کسب‌و‌کار کوچینگ دست پیدا کنید. چنانچه پاسخ سؤال خود را در این بخش نیافتید، در انتهای صفحه سؤال خود را مطرح نمایید تا آکادمی در اولین فرصت به پرسش شما پاسخ دهد.

کوچینگ چیست؟

برای ورود به هر حرفه‌ای ابتدا آموختن و تجربه کردن و سپس مدرک و تاییدیه در آن حرفه نیاز است تا بتوان در بازار کار موفق شد. توصیه ما این است که آموزش مهارت‌های کوچینگ را در کنار تمرین و تجربه در یک محیط امن شروع کنید و با این کار حرفه ای شوید. دوره های آموزش کوچینگ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان | FCA با روش آموزشی مدرن، کمک می کند تا سریع تر در کسب و کار خودتان موفق باشید.

آموزش کوچینگ

دوره‌ی سطح یک آموزش کوچینگ

خیر. کوچ حرفه ای به شما کمک می‌کند در زمینه‌ای تغییر کنید و به یک نتیجه مهم در آن زمینه از زندگیتان برسید. برای اینکه شما هم یک کوچ حرفه ای باشید نیاز است تا وارد یک آموزشگاه معتبر دوره‌های کوچینگ شوید و آموزش ببینید.
مطالعه‌ی بیشتر:

کوچینگ چیست؟
آنچه در جلسات کوچینگ اتفاق می‌افتد
چگونه یک کوچ حرفه‌‌ای شوید؟

در این مورد، مقاله و پادکست های زیادی موجود است. در قسمت منابع سایت در این مورد می توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید. همینطور می توانید یک نمونه جزوه که در آن در مورد تفاوتهای حرفه های شبیه کوچینگ مثل روانشناسی نوشته شده است را دانلود کنید.

مطالعه بیشتر:

تفاوت‌های کوچینگ و منتورینگ چیست؟

تفاوت‌های میان کوچینگ و مشاوره چیست؟

چه تفاوت‌هایی میان کوچینگ و درمان وجود دارد؟

کوچینگ یک روش مدیریتی شناخته شده است و با استفاده از مهارت‌های کوچینگ یک مدیر می‌تواند تیم و شخص خودش را توسعه دهد. افراد تیم با روش کوچینگ می‌توانند تواناییهای خودشان را پیدا، رشد کنند و در کار خودشان ارزش افزوده ایجاد کنند.

مقاله‌های‌ کوچینگ رهبری

مقاله‌های کوچینگ سازمانی

می توانید از وی بپرسید که کجا آموزش دیده است و آیا مدرکی دارد یا خیر. می توانید از تجربه اش بپرسید و رزومه اش را در مورد کار کردن با دیگران ببینید و یا توصیه نامه های دیگران را بخوانید و گوش دهید. اگر کوچ شما مدرک تاییدیه داشته باشد با خیال راحت می توانید به حرفه ای بودن او اطمینان کنید و نتیجه بگیرید.

تخصص های مختلفی در زمینه کوچینگ ایجاد شده و خواهد شد. روانکاوهایی هستند که در کارشان از روند کوچینگ هم استفاده می کنند و خودشان کوچ حرفه ای هستند

روانشناسی مثبت نگر اکنون شاخه ای از روانشناسی است که از روند کوچینگ استفاده می کند. زیربنای آموزش های ما کوچینگ به عنوان مهارتی است که فدراسیون بین المللی کوچینگ تعریف نموده، برای تخصصی شدن مهارت معمولا کوچ ها در حوزه متخصص می شوند، که گرایش یا تجربه خاصی دارند. مثل کسی که عاشق سوژه سلامتی است و کوچ سلامتی می شود

در طول دوره سطح یک با آشنایی بیشتر با مهارت های کوچینگ و گذراندن دروس، و نیز با گذراندن کوچینگ همسطح و كار با مراجعين به مرور علاقمندی های خود را بهتر می‌شناسید و می‌توانید تخصص خود را انتخاب کنید. بخش زیادی از این فرایند نیازمند تجربه و زمان و نیز مراجعه به سوابق و علاقمندی های خودتان است.

 

من ميخواهم يك كوچ سلامت/ بيزينس/كسب و كار/ سازمانى شوم آيا شما اين آموزش ها رو ميدهيد!؟

تخصصهاى كوچينگ:
شما براى اينكه بتوانيد به عنوان يك كوچ با هر تخصصى كار كنيد ، در ابتدا بايد مهارت هاى پايه كوچينگ را آموزش ببينيد . در طى دوره در كنار كار با مراجعان متفاوت ميتوانيد بر روى كار با افراد در تخصص مورد علاقه خود تمركز كرده و اطلاعات خود را بالا ببريد.
در نتيجه پايه تمام اين تخصص ها آموزش مهارت هاى مشترك كوچينگ است.

اعتبار آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان

آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان یک آموزشگاه مجازی است و در ایران دفتر ندارد. این آموزشگاه را تیمور میری در سال  ۱۳۹۲ به اسم تجاری FCA تاسیس کرد و در حال حاضر به عنوان یک شخص حقیقی آن را اداره می کند.

  در ایران آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان سمینارها و برنامه‌های اجرایی را طبق قوانین کشور برگزار می‌کنند. اگر نیاز به مجوز باشد توسط شرکت‌هایی که در ایران با ما همکاری می‌کنند تهیه می شود. روش کار آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به طور معمول غیر حضوری است؛ یعنی دوره‌ها و سمینارها از طریق مجازی / اینترنتی انجام می‌شود و کاملا قانونی است.

قوانین کسب و کار کوچینگ در ایران

 بله – کوچ های حرفه ای فارسی زبان چندین سال است که در ایران به طور قانونی با مدرک آموزشگاههای تایید شده خارج از ایران کار می کنند.اعتبار مدرک بستگی به این دارد که چقدر در بازار اسم آموزشگاه شناخته شده است و اینکه آیا از طرف یک سازمان معتبر که نقش نظارت را اجرا میکند تایید شده است یا نه؟

شروع آموزش مهارت‌های کوچینگ

آكادمى دوره هاى خود را در حال حاضر تنها به صورت مجازى برگزار ميكند. اين به معناى اين نيست كه شما تنها شنونده خواهيد بود بلكه كلاس ها كاملا تعاملى هستند .
هر كلاس ظرفيت محدودى جهت ثبت نام دارد تا دانشجوها امكان تعامل بیشتر با مدرس را داشته باشند.
آكادمى در حال حاضر از سيستم زوم استفاده ميكند.

برطبق استاندارهاى ICF كوچينگ در سه سطح توانمندى و تجربه از شروع ACC تا حرفه اى PCC و استادی MCC قرار ميگيرند.

در حال حاضر فارغ التحصيلان از آكادمى پس از پايان دوره خود ميتوانند براى دريافت تأييديه از ICF در سطح ١ براى ACC و در سطح ٢ براى PCC اقدام نمايند.

شرايط دريافت تأييدیه از ICF را ميتوانيد در سايت ICF مشاهده كنيد.

https://goo.gl/8rBtmE

حدودأ بين ١٠ تا ١٢ ماه و در طى دوره حدودأ هفته اى يك جلسه يك ساعته خواهيد داشت كه روز هر گروه مشخص است در صورت تغيير در كلاس هاى ماهانه به خاطر تعطيلات از ماه قبل به شما اطلاع رسانى خواهد شد مگر در شرايط خاص و اضطراري.

در بعضى شرايط امكان گذراندن دوره در زمان فشرده تر نيز وجود دارد(حداقل ٦ ماه) اگر تمايل به انجام دوره در زمان فشرده داريد با اعضاء تيم صحبت كنيد كه درخواست شما بررسى شود.
لطفأ در نظر داشته باشيد در صورت گذراندن دوره به طور فشرده هزينه شما نيز در زمان كمترى پرداخت خواهد شد و اقساط فشرده تر خواهد بود.

حدودأ بين ٦ تا ٩ ماه و در طى دوره حدودأ هفته اى يك جلسه يك ساعته خواهيد داشت كه روز هر گروه مشخص است در صورت تغيير در كلاس هاى ماهانه به خاطر تعطيلات از ماه قبل به شما اطلاع رسانى خواهد شد مگر در شرايط خاص و اضطرارى .
در بعضى شرايط امكان گذراندن دوره در زمان فشرده تر نيز وجود دارد(حداقل ٣ ماه) اگر تمايل به انجام دوره در زمان فشرده داريد با اعضاء تيم صحبت كنيد كه در خواست شما بررسى شود. لطفأ در نظر داشته باشيد در صورت گذراندن دوره به طور فشرده هزينه شما نيز در زمان كمترى پرداخت خواهد شد و اقساط فشرده تر خواهد بود.

دوره پايه براى افرادى مناسب است كه به دنبال آموزش مهارت هاى پايه كوچينگ و استفاده آن در حرفه كنونى و زندگى خود هستند و نيازى به آموزش تمام مهارت هاى كوچينگ و در نهايت كار به عنوان يك كوچ را ندارند
شما ميتوانيد پس از پايان و يا در طى دوره پايه با مذاكره با اعضاء تيم اجرايى آموزش خود را به سطح ١ منتقل كنيد .
لطفا در نظر بگيريد در اين صورت اين امكان وجود دارد كه زمان دوره شما طولانى تر و هزينه دوره ٥٠٠ هزار تومان متفاوت خواهد بود.

 مدرسین آکادمی در حال حاضر آقای تیمور میری و خانم ها نازنین ملک بيكلو و آیسان بنی هاشمی هستند که همه از فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF تأییدیه تدریس در آکادمی را گرفتند.

مدرس کلاس ها یکی از این اساتید خواهند بود.

اگر به دنبال ايجاد تغيير در زندگى خود هستید میتوانید با يك كوچ حرفه ای کار کنید.

کار با کوچ به شما کمک می‌کند که تغییرات مطلوبی در زندگی شخصی و حرفه ای خود ایجاد کنید، اهداف خود و راه حل رسیدن به آنها را شناسایی و در رسیدن به آنها اقدام های مناسب را ایجاد کنید و در این مسیر یک کوچ با استفاده از مهارت ها و ابزارهای کوچینگ، همراه شما خواهد بود.

وقتی با یک کوچ کار میکنید تمرکز کوچ فقط به شما است و آنچه که میخواهید بدست بیارید.
تمرکز شما در ایجاد تغییر و بهبود وضعیت موجود است.

اگر  آموزش مهارت‌هاى كوچينگ انتخاب شما است، همزمان که دانش و علم جدید یاد میگیرید شما هم تغییر خواهید کرد. دانش و مهارت های جدید را در زندگی شخصی و کاری خود بکار می گیرید.

دوره آموزش به شما کمک می کند که این تغییرات را در زندگی خود ایجاد کنید و گفتگوی درونی تازه ای را یاد بگیرید و با دید جدیدی به زندگی شخصی و حرفه ای خود و نیز روابط خود نگاه کنید. به شما این امکان را می دهد که به عنوان یک کوچ با استفاده از مهارت های کوچینگ به دیگران کمک کنید که این تغییرات را در زندگی خود ایجاد کنند.

حال ممكن است شما بخواهيد پس از ياد گيرى مهارت ها خود به عنوان يك كوچ حرفه اى شروع به كار كنيد و يا در شغل فعلى خود از كوچينگ استفاده كنيد تا كيفيت ارتباط و بهره ورى شغلى خود را بالا بريد.

برای ورود به این حرفه چه مهارت هایی و تخصص هایی لازم است؟

آيا شما علاقمند كمك به ديگران هستيد ؟
آيا دوستان و آشنايان شما براى صحبت به شما رجوع ميكنند؟
آيا شما شنونده خوبى هستيد؟
آيا شما باور داريد كه انسان ها توانمند هستند و ميتوانند جواب سوال هايشان را در درون خود پيدا كنند؟

اگر جواب شما به اكثر سوال هاى بالا بله است، احتمال اينكه اين حرفه براى شما مناسب باشد زياد است .
شما پيش نياز تحصيلى براى اينكه وارد دوره شده و اين حرفه را ياد بگيريد نداريد.
افراد با تحصيلات متفاوت وارد دوره شده و آموزش میبينند و تخصص خود را در نهايت در اين حرفه انتخاب ميكنند.

 

اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های آموزشی: آموزش کوچینگ

سازمان‌های نظارتی بر حرفه کوچینگ

آکادمی بین المللی کوچینگ فارسی‌زبانان FCA، یک آموزشگاه برای یادگیری مهارت‌های کوچینگ به صورت تعریف شده بین‌المللی است.

فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF، نقش نظارت برای حرفه کوچینگ را به صورت غیر انتقاعی اجرا می کند. فدراسیون بین‌المللی کوچینگ بیش از ۲۵ سال است که ایجاد شده و در سراسر دنیا برای تمام کشورها و زبان‌ها یک تعریف مشترک از مهارت‌های کوچینگ و سیستم تاییدیه کوچ حرفه‌ای دارد.

 بله. تعداد زیادی هستند و ما فقط روی فدراسیون تمرکز کرده ایم، چون بزرگترین و شناخته ترین سازمان ناظر بر کوچینگ است. 

تمام شرایط تاییدیه در لینک زیر وجود دارد :

[کلیک کنید]

برای تاییدیه سطح ۱ یا ACC، اولین شرط این است که همه باید ۶۰ ساعت آموزش را بگذرانند. به‌جز این آموزش، چند مرحله دیگر هم نیاز است. این قسمت توضیح می دهد که فدراسیون چه نوع آموزش هایی را قبول می کنند،‌آموزشگاههایی که ۱۱ صلاحیت را پوشش می دهند. تحصیل آموزشگاه‌های مورد تأیید یکی از راه‌هایی است که دانشجوها می توانند ۶۰ ساعت آموزش را بگذرانند. پس برای فدراسیون مهم است که شما ۱۱ صلاحیت را یاد بگیرید و در تمرین نشان بدهید که به سطح ۱ رسیده اید.

[پکیج دریافت مدرک ACC]

آموزش‌های آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان | FCA طوری طراحی شده است که تمام نیازهای فدراسیون را پوشش دهد و اگر شما تمام برنامه را طبق پیشنهاد برنامه آموزشی پیش ببرید از آکادمی مدرک خواهید گرفت که می توانید برای فدراسیون ارسال کنید و با انجام چند مرحله دیگر مدرک ACC خود را از فدراسیون دریافت کنید.

کسب‌و‌کار کوچینگ

 بله، در صورتی که شما خودتان را به‌عنوان یک کوچ معرفی نمایید و به طور خصوصی یا با شرکت‌ها به عنوان یک شخص حقیقی کار کنید؛ می توانید.

مدرک آکادمی در مورد حرفه کوچینگ و ۱۱ صلاحیت کوچینگ است که پایه‌ی هر تخصصی است. در طول دوره شما تشویق می شوید که گرایش خود را به سمت تخصص مورد علاقه‌تان هدایت کنید و این برای هر کسی متفاوت است.

خیر. چون این صنف تحت نظارت نیست هر کسی میتواند اسم خودش را کوچ بگذارد. در اینجا افرادی که حرفه ای عمل میکنند آموزش و تمرین و تجربه خود را در کوچینگ بالا میبرند که اثر موثر بگذارند و در بازار تفاوت کار یک کوچ با دیگر حرفه ها جا بیاندازند. البته مراجعین هم مسئول هستند که بهترین انتخاب را بکنند. مراجع برای بالا بردن اطمینان از انتخاب کوچ خود می تواند مدرک معتبر و تاییدیه و سابقه کار کوچ را درخواست کند.

 اگر شما قصد داشته باشید مؤسسه ای برای آموزش کوچینگ در ایران ثبت کنید و نیز اگر شما قصد داشته باشید در مقیاسی بزرگتر و به عنوان شخص حقوقی کار کنید نیاز به مدرک دارید.

هر دانشجویی که به طور کامل همه موارد مربوط را انجام دهد و دوره را به اتمام برساند، مدرک بین المللی کوچینگ را برای تعداد ساعات آموزش دوره دریافت خواهد کرد.

 اگر شما علاقه‌مند باشید می‌توانید از مهارت‌های کوچینگ در زندگی خودتان یا شغلتان استفاده نمایید؛ و این برنامه دانش و مهارت‌های لازم را برای شما ایجاد می‌نماید تا به‌عنوان یک کوچ بتوانید تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید. این برنامه اعتبار شما را در بین مراجعان افزایش داده و شما را به جامعه کوچ‌ها مرتبط نموده و به طور مداوم قادر به تبادل اطلاعات و رشد به عنوان یک کوچ خواهید بود. در نهایت بیشتر مردم متوجه می‌شوند اگر آنها آموزش رسمی مطابق با استانداردهای بین‌المللی ببینند نتایج بهتر و اعتبار بیشتری کسب می کنند.

[تجارب تعدادی از دانشجویان از تاثیر کوچینگ درقسمت “از منظر دانشجویان” این سایت بخوانید.]

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درباره‌ی آکادمی کوچینگ

در سال ۱۳۹۲ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان برای افرادی که تمایل داشتند یک کوچ حرفه ای شوند یا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند، ایجاد شد. هدف آکادمی پرورش کوچ‌های حرفه‌ای طبق استانداردهای بین المللی برای بازار کار است.[بیشتر بخوانید]

تماس با آکادمی کوچینگ

تلـــــفن: | ۹۱۰۷۰۲۲۲۹۰(۹۸)+ |
ایــمیــل: | info@icoachtraining.com |
مکـاتبـات: | suite 17, Birley Lodge, no 63 Acacia
Road,London NW8 6BJ.UK |

عضویت در خبرنامه

از آخرین دوره‌ها، اخبار و تخفیف‌ها آگاه شوید.

لطفا صبر کنید ...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۷ | تمام حقوق این سایت متعلق به آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به سرپرستی تیمور میری می باشد.