مصاحبه آقای میری با دکتر عباس ایمانی وکیل دادگستری در مورد قوانین کسب‌وکار کوچینگ در ایران | قسمت ۱

در این مقاله/ویدیو (قسمت اول) آقای تیمور میری با آقای دکتر عباس ایمانی وکیل پایه‌یک دادگستری در مورد قوانین کسب‌وکار کوچینگ در ایران گفت‌و‌گو می‌کنند.
811views

 

(قسمت اول)

دانلود جزوه‌ی «معرفی کوچینگ» اولین جزوه‌ی دوره‌های تربیت کوچ که مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی می‌باشد.

خلاصه تجربیات آقای ایمانی و معرفی ایشان
آیا وکالت تخصصی کوچینگ در ایران مطرح است؟
برای اطلاعات حقوقی درباره قوانین کسب‌و‌کار کوچینگ به کجا مراجعه کنم؟
آیا هرکسی در ایران می تواند به طور قانونی در ایران کار کوچینگ انجام دهد؟
آیا می توان دفتر کار کوچینگ داشت؟
آیا من می توانم به عنوان کوچ تبلیغ کنم؟
محدودیت های گواهی تخصصی از ایران یا خارج ایران
آیا من می توانم در دفترم کارمند استخدام کنم؟
برای کار کوچینگ در ایران چه محدودیتهایی وجود دارد؟

آیا وکیل تخصصی در مورد قوانین کسب‌وکار کوچینگ در ایران، وجود دارد؟

به‌طورکلی معنای وکالت تخصصی در ایران با کشورهای غربی و پیشرفته متفاوت است. در ایران یک وکیل به‌صورت عمومی و عام کار می‌کند زیرا عمده اختلافات و دعاوی در مسائل کلی‌تر و عمومی‌تر اتفاق می‌افتد. ما در ایران در حوزه تخصص‌ها رشد چندانی نداشتیم اما کوچینگ و قوانین کسب‌و‌کار کوچینگ در ایران بحث جدیدی است که اکثر افراد آن را نمی‌شناسند. پس طبیعی است که چهارچوب حقوقی تخصصی مشخصی ندارد. از همین روی وکیل متخصص هم ندارد. ما حتی در بحث مدیریت که به معنای عام هست نیز وکیل متخصص نداریم. وکیل ممکن است به دلایلی، در برخی امور آموزشی و آموزش عالی به‌طور عمومی مشاوره بدهد که آن نیز در معنای عام هست. به‌طور استثنا در پزشکی، ما حقوق پزشکی داریم اما در رشته‌های علوم انسانی، هیچ قانون مشخص و هیچ متخصصی نداریم. بنده اگر اطلاعاتی به شما می‌دهم، چهارچوب و کلیات حقوق ایران هست که مربوط به آموزش عمومی، آموزش حرفه‌ای، آموزش عالی و یا آموزش در سطوح پایین‌تر می‌شود. آن بحثی که مربوط به آموزش کوچینگ می‌شود، اگر بحث آمورش عالی نباشد، در بحث آموزش‌های عمومی می‌گنجد که چهارچوب حقوقی عام خودش را دارد.

برای کسی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار کوچینگ دارد، آیا غیر از وکیل، جایی برای کسب اطلاعات در مورد قوانین کسب‌وکار کوچینگ در ایران، وجود دارد؟

برای اطلاعات حقوقی مرتبط با این فعالیت، خیر. شما باید به یک متخصص حقوقی مراجعه کنید که حرفه‌ای‌ترین آن‌ها وکلا هستند.

آیا هرکسی می‌تواند به‌طور قانونی در ایران به‌عنوان یک کوچ حرفه‌ای کار کند؟

منع قانونی نداریم و وقتی منع قانونی وجود ندارد یعنی کوچ می‌تواند به‌طور مشخص در این زمینه فعالیت کند. تأیید می‌کنم در حال حاضر در موردبحث آموزشی حرفی نمی‌زنم. به‌عنوان فعال کوچینگ می‌توانید به مخاطب خود مشاوره دهید یعنی کار کوچینگ انجام دهید.

آیا یک کوچ می‌تواند در ایران، دفتر هم داشته باشد؟

در حد فعالیت‌های حقیقی بله؛ یعنی شرکتی نباشد. شخص حقوقی نباشد. اگر مشتری هم پرسید که دلیل تخصص چیست؟ باید یک گواهی از موسسه‌ای که این دوره‌ها را در آن طی کرده‌اند، به مشتری نشان دهند.

آیا یک کوچ می‌تواند تبلیغات کوچینگ داشته باشد و شخص خودش را به‌عنوان یک کوچ، ارائه دهد؟

بله این هم منع قانونی ندارد. در حد کارت ویزیت و معرفی کردن خودش به‌عنوان یک متخصص مربیگری، مشکلی نیست. در زیر کارت ویزیت نیز باید اسم شخص بیاید و در آن خودش را به‌عنوان یک متخصص و خدماتی که ارائه می‌کند، معرفی می‌کند.

آیا تبلیغات می‌تواند در وب‌سایت یا مجله‌ای باشد؟ و ازنظر مکان تبلیغ، محدودیتی وجود دارد؟

محدودیتی ندارد اما یک مدرک باید وجود داشته باشد زیرا در آن مکانی که قصد تبلیغ دارند، ممکن است تأییدیه تخصص شخص را لازم داشته باشند. به‌طورمعمول، آگهی‌ها را در خصوص تخصص‌ها، بدون مجوز و بدون اخذ گواهی تخصص، چاپ نمی‌کنند.

این گواهی تخصصی ازلحاظ اینکه از داخل یا خارج کشور گرفته‌شده، چه محدودیتی دارد؟

من هیچ محدودیتی ندیدم اما برای احراز موسسه‌ای که این مدرک را از آن گرفته‌اید، تحقیق می‌کنند که آیا همچنین موسسه‌ای وجود دارد یا خیر.

کسی که شروع به کارکرده و دفتر راه‌اندازی کرده، آیا می‌تواند کارمند هم استخدام کند؟

بله حتی می‌تواند یک گروه فعالان کوچ داشته باشد که آن‌هم نیاز به ثبت ندارد.

ازلحاظ کاری و قانونی برای یک کوچ حرفه‌ای که قصد کار در ایران را دارد، چه محدودیت‌هایی وجود دارد؟

محدودیتی ندارد و کوچ می‌تواند با هرجایی کار کند و پول بگیرد. مهم این است که مشتری به کوچ اعتماد کند. دولت، قانون‌گذار، مراجع آموزشی، مراجع عمومی و مراجع نظارتی، هیچ ممانعتی برای کار برای هیچ‌کس نیست. افراد زیادی هستند که در شرکت‌ها آموزش خصوصی می‌دهند که در اینجا کمی محدودیت قانونی داریم که آن‌هم نادیده گرفته می‌شود. در کل به‌عنوان متخصص، هرکسی به‌عنوان یک شخص حقیقی می‌تواند خودش را معرفی کند و کار بگیرد و هیچ منعی وجود ندارد.

مجله‌ی دنیای کوچینگ

درباره‌ی آکادمی کوچینگ

در سال ۱۳۹۲ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان برای افرادی که تمایل داشتند یک کوچ حرفه ای شوند یا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند، ایجاد شد. هدف آکادمی پرورش کوچ‌های حرفه‌ای طبق استانداردهای بین المللی برای بازار کار است.[بیشتر بخوانید]

تماس با آکادمی کوچینگ

تلـــــفن: | ۹۱۰۷۰۲۲۲۹۰(۹۸)+ |
ایــمیــل: | info@icoachtraining.com |
مکـاتبـات: | suite 17, Birley Lodge, no 63 Acacia
Road,London NW8 6BJ.UK |

عضویت در خبرنامه

از آخرین دوره‌ها، اخبار و تخفیف‌ها آگاه شوید.

لطفا صبر کنید ...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۷ | تمام حقوق این سایت متعلق به آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به سرپرستی تیمور میری می باشد.