کوچینگ غیررسمی مدیران | آکادمی ادمی کدچینگ فارسی‌زبانان

کوچینگ غیررسمی مدیران چیست؟

بدانید چه زمانی در نقش کوچ ظاهر شوید

کوچینگ غیررسمی مدیران می‌تواند همان روشی باشد که همه‌ی مدیران به نفع اعضای تیم خود از آن استفاده می‌کنند. این کار به شما کمک می‌کند تا درکی از نحوه نگاه افراد به کار، حرفه‌ و روابطشان با سازمان داشته باشید. این کار همچنین به شما کمک می‌کند تا عملکرد شخصی خود را گسترش دهید و با مسائل پیش از تبدیل‌شدن به مشکلات بزرگ‌تر برخورد کنید.

بسیاری از مدیران از کوچینگ رسمی به‌عنوان راهی برای هدایت افراد در مسیر تغییر، توجیه آن‌ها برای توسعه‌سازمانی، به انجام رساندن ارزیابی‌ عملکرد و مانند آن استفاده می‌کنند. بااین‌حال برخی مواقع شما نیاز به واکنش سریع به موقعیت‌ها و مسائل دارید و این همان‌جایی است که می‌توانید از رویکرد کوچینگ غیررسمی بهره ببرید.


می‌توانید ای‌بوک «بیزینس کوچینگ چیست؟» را از لینک زیر دانلود نمایید  کتاب الکترونیکی بیزینس کوچینگ


می‌توانید ای‌بوک «مدیر آینده» را از لینک زیر دانلود نمایید کتاب الکترونیکی مدیر آینده
دانلود جزوه‌ی «معرفی کوچینگ» اولین جزوه‌ی دوره‌های تربیت کوچ که مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی می‌باشد.


اما شما چطور می‌توانید این موقعیت‌ها را شناسایی کنید و چه زمانی بهتر است در قالب یک «کوچ» ظاهر شوید تا یک «مدیر»؟ تصمیمات اشتباه و عدم استفاده از فرصت‌های موثر کوچینگ می‌تواند تفاوت چشمگیری در کارایی تیم شما ایجاد کند.

همچنین این امکان وجود دارد که به روابط خوب شما با تیم ضربه وارد شود. اگر دستورالعمل زیر را دنبال کنید، امکان استفاده از فرصت‌های بالقوه کوچینگ برای شما بهتر  نمودار خواهد شد. پس‌ازآن است که کوچینگ رسمی با ممارست به ابزاری غریزی شما تبدیل خواهد شد.

کوچینگ غیر رسمی مدیران

استفاده از کوچینگ غیررسمی مدیران به‌عنوان بخشی از رویکرد مدیریتی

اینجا پنج نکته برای استفاده از کوچینگ غیررسمی مدیران به‌عنوان بخشی از رویکرد مدیریتی روزانه شما وجود دارد:

صبور باشید، زاویه دید خود را تغییر دهید

برای شناسایی حجم کاری اکنون و آینده اعضای تیم زمان بگذارید. این روشی موثر در به دست آوردن آگاهی نسبت به وضعیت کاری هر فرد است و به شما دانش موردنیاز برای شناسایی فرصت کوچینگ غیررسمی را می‌دهد. بیشتر کارکنان توانمند و بااستعداد افرادی هستند که از حجم کاری بالای خود آگاهی ندارند یا افرادی هستند که سعی می‌کنند تعهدات چالش‌برانگیز شخصی و کاری خود را باهم پیش ببرند.

اطمینان حاصل کنید که برنامه خودتان را با درخواست‌هایی که از تیم‌تان دارید، تنظیم کرده‌اید به‌این‌ترتیب است که وقتی فردی به کوچینگ نیاز داشته باشد شما آماده خواهید بود.

همچنین خوب است بدانید که آیا عضو تیم آماده انجام وظایفی همچون جلسات فروش، پروژه‌ جدید یا گفتگویی دشوار با یکی از همکاران است. آگاه باشید که افراد تیم شما در حال انجام چه‌کاری هستند و سپس برای پشتیبانی و ارائه کوچینگ غیررسمی به آن‌ها، در صورت نیاز، آماده‌باشید.

از خلق‌وخوی افراد آگاهی داشته باشید

ما با تمرین می‌توانیم نسبت به عواطف دیگران حساس باشیم. یاد بگیرید تغییرات کوچک در زبان بدن و رفتار افراد را شناسایی کنید. این کار اغلب مسیر آغاز گفتگوی کوچینگی را به وجود می‌آورد. شاید این فرد در جلسه‌ای که شما هم در آن حضور داشتید، بازخوردی غیر سازنده گرفته یا الگوی روزانه کاری‌اش به‌یک‌باره تغییر کرده است. همچنین توجه داشته باشید که چگونه دیگران نسبت به یک پروژه یا کار موفقیت‌آمیز از خود واکنش نشان می‌دهند. واکنش به موفقیت هم اهمیت دارد و فرصتی برای کوچ در راه رسیدن به موفقیت‌های آتی است (افراد بعد از رسیدن به یک هدف مهم، احساسات متناقضی را تجربه می‌کنند شاید نیاز باشد که به آن‌ها در این مسیر کمک کنید.)

[irp posts=”5244″ name=”کوچینگ در محل کار چیست؟”]

پیش از کوچینگ اجازه بگیرید

شاید شما فرصتی فوق‌العاده را برای کوچینگ غیررسمی تشخیص دهید اما این امر ممکن است زمانی باشد که فرد هیچ تمایلی به آن نداشته باشد.

شاید این فرد برای مثال ترجیح می‌دهد خود را از طریق فکر کردن یا تمرین کردن پیام‌های مهم جلسات فروش آماده کند. بنابراین همیشه از خود بپرسید که آیا زمان مناسبی برای انجام یک گفتگوی چنددقیقه‌ای کوچینگ هست یا نه؟ این روشی کارشناسانه برای رویکرد غیررسمی کوچینگ است.

کوچ، مدیریت و هدایت نمی‌کند

از ارائه توصیه پرهیز کنید و نام آن را کوچینگ نگذارید. این قاعده را به خاطر داشته باشید: اگر جمله خود را با «من فکر می‌کنم» آغاز کردید، بعید است که در یک گفتگوی کوچینگی باشید. سعی کنید سوال بپرسید و هرآن چه را می‌شنوید، خلاصه کنید به‌جای آنکه دیدگاه‌های خودتان را (هرچند متفکرانه) درباره موقعیت فرد ارائه دهید.

[irp posts=”4496″ name=”نمونه ای از کوچینگ گروهی”]

از موقعیت‌های غیررسمی برای بهره‌گیری بهتر از زمان استفاده کنید

برای شروع یک گفتگوی کوچینگی غیررسمی از لحظات غیررسمی مثل فرصت نشستن در اتاق استراحت یا عبور فرد از راهرو استفاده کنید

نکته: کوچینگ غیررسمی، در شکل کوتاه، بهترین اثرگذاری را دارد. اگر از فردی پرسیدید که می‌خواهد یک گفتگوی کوچینگی داشته باشد بر سر کوتاه بودن جلسه و تمرکز بر مساله‌ای مشخص توافق کنید. این رویکرد به‌موقع، در بلندمدت، به رویکردی موفقیت‌آمیز و عادتی کارآمد تبدیل خواهد شد.

نمونه‌ کوچینگ غیررسمی مدیران

شما همراه یکی از اعضای تیم خود در جلسه‌ای بودید که او بازخوردهایی منفی از افراد بخش‌های دیگر دریافت می‌کند. شما حین جلسه از او دفاع نمی‌کنید اما درعین‌حال به او برخورد منفی هم نمی‌دهید. زبان بدن او به شما نشان می‌دهد که غرورش جریحه‌دار شده است. او به شکلی دفاعی واکنش نشان می‌دهد  و افراد دیگری را که مسبب این مسائل بودند، سرزنش می‌کند.

شما بلافاصله بعد از چنین جلسه‌ای می‌توانید گفتگوی زیرا را شروع کنید:

عضو تیمخب،عصبانی شدم. من شما و سایر اعضای تیم و افراد موجود در این اتاق را سرزنش کردم. درواقع هیچ‌کس را باقی نگذاشتم؟
شماشاید این‌طور هم نباشد، در آن موقع چه احساسی داشتی؟
عضو تیم جای هیچ عذری وجود نداشت. من آماده نبودم. اتفاقات زیادی در خانه و در زندگی شخصی‌ام در جریان است. احساس استرس کردم و به نظر می‌آمد که همه سعی داشتند تا من را فردی احمق یا غیرحرفه‌ای نشان دهند و البته من هم انتظار نداشتم عصبانی شوم
شماحالا می‌خواهید درباره آن چه‌کاری انجام دهید؟
عضو تیمبه‌جز فرار کردن و قائم شدن؟ فکر کنم باید از اعضای تیم و سایر افراد حاضر در جلسه و شما عذرخواهی کنم. متاسفم.
شمامتشکرم. چیز دیگری هم هست؟
عضو تیممنظورتان این است کاری است که از وقوع مجدد چنین چیزی جلوگیری کند؟ فکر کنم باید زمانی که تحت‌فشار هستم، درخواست کمک کنم
شمابه نظر من که روش خوبی است

کوچینگ غیررسمی مدیران می‌تواند روشی موثر برای مقابله با مسائل پیش از تبدیل به مشکلات بزرگ‌تر باشد و می‌تواند به افراد در موثرتر بودن کمک کند.

خاطرتان باشد که در قالب مدیریت نروید و از رویکرد کوچینگ با پرسیدن سوالات و خلاصه کردن جواب‌های افراد استفاده کنید طوری که آن‌ها بتوانند به راه‌حل‌های خودشان دست پیدا کنند.

زمانی که یک مساله به‌وضوح و به‌فوریت به رویکرد کوچینگ نیاز دارد، ابتدا اجازه بگیرید و سپس ادامه دهید. خلاصه آن‌که جلسات به‌موقع کوچینگ، راهی عالی برای حفظ انگیزه درون تیم و جلوگیری از خارج از کنترل شدن مشکلات کوچک است.

منبع: mindtools

481

مقاله‌های مرتبط


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
1 دیدگاه
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
افشین چایچی نصرتی
۱۳۹۷٫۰۴٫۰۲ ۳:۴۶ ب٫ظ

مقاله خوبی بود و برداشت شخصی من کاربردی بودن آن در جوامع سازمانی نا آشنا به کوچینگ و ایجاد فرهنگ کوچینگ سازمانی در دارز مدت هست و صد البته به معنای کاربردی نبودن آن در دیگر شرایط نیست، بلکه راهکاری بود که برای شخص بنده پر رنگ تر بود، به عنوان ابزاری قابل اجرا همانند انقلاب مخملی کوچینگ در سازمان ها و فراگیر کردن فرهنگ کوچینگ.
متشکرم

1
0
Would love your thoughts, please comment.x