آموزش کوچینگ

راهنمای اخذ مدرک آموزشی کوچینگ

آکادمی کوچینگ FCA انگلستان از سال ۲۰۱۳ آموزش مهارت‌های کوچینگ تحت اعتبار فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF در سطح جهانی را شروع کرده است.

 

بررسی اجمالی

معنی کوچینگ: فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، کوچینگ را به‌عنوان شراکت با مراجع در یک فرایند خلاقانه و محرک فکر کردن تعریف می‌کند که باعث حداکثر رساندن قابلیت‌های شخصی و حرفه‌ای مراجع می‌شود.

 

اگرچه کوچینگ در حال حاضر یک حرفه شناخته‌شده و معتبر در سراسر جهان است، اما همچنان حرفه‌ای بدون نظارت است. برخلاف برخی حرفه‌های دیگر مانند روانشناسان یا پزشکان که معمولاً یک‌نهاد نظارتی بر آن حرفه در هر کشوری دارند، برای کوچینگ تنها یک‌نهاد نظارتی در کشورها یا حتی در سطح بین‌المللی برای تأیید آموزش‌های کوچینگ وجود ندارد.

در حقیقت، سازمان‌های معتبر جهانی و محلی متعددی وجود دارند که غالباً در همان منطقه رقابت می‌کنند تا “تنها” نهاد مجاز ارائه مجوز برای کوچ‌ها باشند. علاوه بر آن، بعضی‌اوقات آکادمی‌های مختلفی برای آموزش کوچینگ وجود دارند که “تأییدیه” یا “مدرک” هایی برای دوره‌های خود ارائه می‌کنند؛ بنابراین جای تعجب نیست که کوچ‌های جدید هنگام جستجو برای دستیابی به مدرک معتبر آموزش کوچینگ ممکن است کمی گیج شوند و در انتخاب برای جایی که آموزش ببینند مردد باشند.

این یادداشت قصد دارد به شما نقشه راهی کاملاً روشن برای دریافت آموزش کوچینگ از آکادمی‌های معتبر و تأییدشده در این سفر پرپیچ‌وخم نشان دهد.

همچنین شما می‌توانید در صورت تمایل، با یکی از مشاورین آکادمی کوچینگ FCA انگلستان تماس بگیرید، زیرا نه‌تنها آن‌ها متخصص در این زمینه هستند، بلکه قبلاً  خودشان هم این مسیر را طی کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند وضعیت خاص شمارا بررسی کنند و مسیر تأیید صلاحیت و صدور مدرک مناسب شمارا پیشنهاد دهند.

تماس با مشاور دوره‌ها جهت مشاوره رایگان ثبت نام

همه کوچ‌ها به اعتبارنامه‌های فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF احتیاج ندارند اما ما به همه کوچ‌ها، توصیه اکید می‌کنیم که به دنبال اخذ مدرک تأییدشده و اعتبارنامه‌های معتبر بین‌المللی باشند.

 

تفاوتش در کجاست؟

 

  1. اعتبار یک دوره آموزشی (accreditation)

مدرک تأیید دوره آموزشی نشان می‌دهد که یک آموزشگاه برنامه خود را تحت نظارت دقیق و بررسی توسط ICF به‌عنوان بالاترین نهاد نظارتی قرار داده است. همچنین نشان می‌دهد که برنامه درسی این دوره با در نظر گرفتن صلاحیت‌های اصلی کوچینگ ترسیم‌شده و مدرسان، نحوه ارزیابی دانشجویان و فرایندهای یادگیری به‌طور مستقل ارزیابی‌شده‌اند.

دوره‌های تأییدشده ICF در سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر هستند:

– Accredited Coach Training Program ACTP

(دوره کامل آموزشی معتبر کوچینگ)

معرفی دوره کوچ حرفه ای

– – Approved Coach Specific Training Hours ACSTH

(ساعات مشخص آموزش‌های کوچینگ تأییدشده)

معرفی دوره کوچ اسوسیت

– – Continuing Coach Education CCE

(ادامه تحصیل کوچ)

 

۱.مدارک آموزشی کوچینگ (certification)

در مورد آموزش کوچینگ، مدرکی که شما از یک آموزشگاه معتبر دریافت می‌کنید سندی است که در سطح جهانی شناخته‌شده است و نشان می‌دهد توسط یک آموزشگاه معتبر ارزیابی‌شده‌اید و دارای مهارت لازم این حرفه برای تمرین به‌عنوان کوچ هستید.

 

۲.اعتبارنامه‌های کوچینگ (credential)

اعتبارنامه یک کوچ، سطح شناخته‌شده‌ای از مهارت و تجربه در کوچینگ را تعیین می‌کند که توسط یک‌نهاد برتر در این صنعت مانند ICF ارزیابی می‌شود. این اعتبارنامه‌ها شامل موارد زیر هستند:

ACC – Associate Certified Coach – کوچ اسوسیت تأییدشده

– Professional Certified Coach PCC – کوچ حرفه‌ای تأییدشده

Master Certified Coach – MCC – کوچ خبره تأییدشده

 

مراحل تأیید دوره آموزشی کوچینگ (accreditation)

 

چرا یک دوره آموزشی کوچینگ باید تأییدشده باشد؟

بیشتر کشورهای دنیا آموزش‌های کوچینگ را به دودسته معتبر و غیر معتبر تقسیم می‌کنند. آموزش معتبر آموزشی است که کیفیت آن تضمین‌شده است و توسط نهادهای رسمی ملی یا بین‌المللی شناخته می‌شود. آموزش غیر معتبر، آموزشی است که تحت هیچ تجزیه‌وتحلیل یا بررسی دقیق نظارتی قرار نگرفته است.

آموزش تأییدشده توسط مسئول آموزشگاه طراحی‌شده و تمام دوره توسط آموزش‌دهنده‌های آموزش‌دیده و تأییدشده اجرا می‌شود و برای دوره‌های ACTP دانشجویان ارزیابی هم می‌شوند.

به‌طور قاطع نمی‌توان گفت که همه آموزش‌های معتبر در سراسر جهان از آموزش‌های غیر معتبر بهتر هستند چون متغیرهای زیادی ازجمله نوع آموزش، نوع دانشجو و نوع دوره (مدت‌زمان، شیوه برگزاری و غیره) وجود دارند. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان ارزش یک دوره کارشناسی ارشد را با یک دوره کوتاه‌مدت در مورد چگونگی استفاده از iPad مقایسه کرد.

چیزی که تجربه نشان داده این است که در بازار آموزش کوچ به‌ویژه در بین دوره‌هایی که برای افرادی با تمایل به تغییر شغل خود و یا افزودن مهارت کوچینگ حرفه‌ای به سطح مهارت‌های فعلی خود طراحی می‌شود، آموزش‌های معتبر بهترین گزینه است.

 

مزایای دوره تأییدشده آموزشی کوچینگ

اگر به دنبال آموزش کوچینگ هستید، جستجوی یک آموزشگاه معتبر فواید زیادی دارد:

 

۱. کوچینگ یک بازار بدون نظارت است. این بدان معنی است که هرکسی، صرف‌نظر از شرایط، سابقه یا تخصص، می‌تواند یک آموزشگاه تربیت کوچ باز کند. این باعث می‌شود که این حرفه نسبت به آموزش غیراستاندارد بیشتر مستعد باشد و این اهمیت انتخاب یک آموزشگاه معتبر را افزایش می‌دهد.

 

۲. روند تأیید دوره آموزشی کوچینگ ICF دقیق و طولانی است. این روند حکم می‌کند که آموزشگاه‌ها نتایج یادگیری برنامه خود را مطابق با صلاحیت‌های اصلی کوچینگ ICF ترسیم کرده و نحوه اجرای آن‌ها را نیز نشان دهند. همچنین ICF کیفیت آموزشگاه را به‌طورکلی بررسی می‌کند که شامل بررسی دقیق مدرسین و ارزیابی کیفیت سیاست‌ها و رویه‌های دانشجویان است.

 

سپس هرسال آموزشگاه‌هایی که دوره تأییدشده دارند چندین نوبت تحت نظارت قرار می‌گیرند که در آن ICF مسیر تعداد معدودی از دانشجویان را طی مراحل یادگیری از ثبت‌نام تا فارغ‌التحصیلی دنبال می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، گذراندن این فرآیند بدون یادگیری غیرممکن است.

 

۳. سازمان‌ها و مراجعین فردی به‌طور فزاینده‌ای به دنبال کوچ‌های تأیید صلاحیت شده ICF هستند به همان دلیلی که دانشجویان آینده به دنبال آموزشگاه‌های باکیفیت هستند، شرکت‌ها و مراجعان نیز به دنبال راهی آسان برای اطمینان از کیفیت در هنگام بکار گیری کوچ‌ها هستند. آن‌ها به‌طور فزاینده‌ای به دنبال کوچ‌های معتبر ICF هستند، این بدان معنی است که اگر شما به دنبال آموزش کوچینگ هستید بااعتبار گرفتن از ICF، امکان اشتغال یا درآمد خود را افزایش می‌دهید.

 

چرا آکادمی کوچینگ FCA انگلستان تأیید دوره آموزشی کوچینگ را انتخاب کرد؟

 

FCA از سال ۲۰۱۳ به‌عنوان اولین آموزشگاه کوچینگ برای فارسی‌زبانان سراسر دنیا فعالیت خود را شروع کرد و بالاترین سطح تأییدیه دوره‌ها را از ICF دریافت کرده است. ما از روز اول یک آموزشگاه بین‌المللی بودیم و به دلایل بسیار مشخص تصمیم گرفتیم که از ICF (در مقایسه با سایر گزینه‌های جهانی (IAC، WABC)) اعتبار بگیریم:

 

– ICF قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نهاد کوچینگ در سراسر دنیا بوده و هست. با داشتن چپتر یا نمایندگی در بسیاری از کشورهای جهان خدمات بین‌المللی» را تا به امروز ارائه داده است.

 

– کوچینگ یک حرفه بین‌المللی است، یعنی کوچ‌ها می‌توانند مراجعان خود را از هر کشوری در جهان پیدا کنند. به شرطی که آن‌ها به یک‌زبان صحبت کنند و بتوانند نحوه استفاده از سایت زمان و تاریخ www.timeanddate.com را بیاموزند بنابراین دلیلی برای سرویس‌دهی فقط به بازار کوچک‌تر محلی وجود ندارد.

مشاهده اعتبار دوره‌های FCA در سایت ICF

 

 

نهادهایی که آموزش کوچینگ را تأیید می‌کنند

تعداد فزاینده‌ای از سازمان‌ها و نهادهای صدور تأییدیه در صنعت کوچینگ وجود دارند و با استقرار کوچینگ در تعداد بیشتری از کشورهای جهان، این تعداد همچنان در حال رشد است. تصمیم گرفتیم بر سازمان‌هایی که به اعتقاد ما بیشترین حمایت را از کوچ‌ها دارند و بیشترین اعتبار را توسط مراجعان کسب کرده‌اند، تأکید کنیم. همچنین نهادهایی را که به‌عنوان مرتبط‌ترین در سطح جهانی می‌بینیم به شما معرفی کنیم.

منظور ما از این امر این است که آن‌ها نمایندگی خوبی در سراسر جهان دارند و اگر قصد دارید مراجع خود را از کشورهایی غیر از کشور خود تأمین کنید، از پشتیبانی خوبی برخوردار می‌شوید (که باید داشته باشید زیرا کوچینگ محدود به شهر محل زندگی شما نیست). لازم به یادآوری است که بسته به محل زندگی شما می‌توانید انجمن‌های محلی و نهادهای جهانی زیادی را انتخاب کنید. این می‌تواند بسته به بازار هدف و تخصص شما در سطوح مختلفی سودمند باشد. درهرصورت ما معتقدیم که یک انجمن کوچینگ محلی نباید تنها گزینه شما برای همسویی در هنگام صدور تأییدیه و اعتبار باشد. بلکه یک انجمن محلی می‌تواند به نهاد بین‌المللی انتخابی شما ارزش‌افزوده دهد.

اشتراک مجله دنیای کوچینگ

در ادامه ­ی این گزارش (ضمیمه) جزییات بیشتری در خصوص چند نهاد نظارتی بین‌المللی در آموزش کوچینگ آمده است.

 

مسیرهای آموزشی برای دریافت اعتبارنامه‌های ICF

مسیر پورتفولیو Portfolio (این مسیر توصیه نمی‌شود)

این مسیر برای افرادی طراحی‌شده که آموزش کوچینگ را درجایی انجام دادند که دارای مدرک تأییدشده آموزشی از یک‌نهاد نظارتی نیست. فارغ‌التحصیلانی که این مسیر را دنبال می‌کنند باید به‌طور مستقل منتور کوچینگ، کوچ هم‌سطح و ارزیابی خود را در کنار آموزش کوچینگ مهیا کنند. آن‌ها همچنین باید یک پروسه طولانی را که به ICF نشان می‌دهد صلاحیت‌های دوره آموزشی با سایر صلاحیت‌های اصلی ICF مطابقت دارد، در پیش بگیرند. این مسیر بالقوه گران و بسیار وقت‌گیر است و درنهایت این ریسک وجود دارد که آموزش کوچینگ در سطح حداقل‌های موردنیاز نباشد.

 

مسیر ACSTH برای اعتبارنامه ACC (توصیه می‌شود)

اگر به دنبال آموزش کوچینگ با ساعت‌های تأییدشده برای ACC یا PCC هستید، این مسیر خوبی است. با اتمام یک برنامه ACSTH جدا از اینکه نشان می‌دهید به‌عنوان کوچ تمرین می‌کنید و درآمد کسب می‌کنید، باید منتور کوچینگ، آزمون ارزیابی دانش کوچ (CKA) و یک ارزیابی مهارت‌ها برای مسیر مستقیم به سمت اعتبار ACC یا PCC از طریق مسیر ACSTH داشته باشید.

محصول آشنایی با کوچینگ در 7 روز

مسیر ACTP (به‌عنوان بهترین مسیر برای اعتبارنامه ACC یا PCC توصیه می‌شود)

با استفاده از مسیر ACTP پس از فارغ‌التحصیلی شما می‌توانید انتخاب کنید که تأییدیه ACC یا PCC را دنبال کنید و این‌یک برنامه کامل برای صدور مدرک کوچینگ است. دوره تأییدشده ACTP منتور کوچینگ و ارزیابی مهارت‌های موردنیاز برای مدارک را فراهم می‌کند و مقرون به‌صرفه‌ترین و کارآمدترین مسیر است. شما فقط باید نشان دهید که به‌عنوان کوچ در حال تمرین و کسب درآمد هستید و نیاز به قبولی در آزمون ارزیابی دانش کوچ (CKA) دارید تا از طریق مسیر ACTP نسبت به اخذ مدرک تأییدیه ACC یا PCC پیش روید.

 

معرفی دوره کوچ حرفه‌ای  

مشاهده ضمیمه: مدرک دوره تأییدشده کوچینگ و مدرک تکمیل دوره آموزشی معتبر کوچینگ

 

نویسنده:  تیمور میری (کوچ تأیید صلاحیت شده دارای مدرک MCC) بنیان‌گذار آکادمی کوچینگ FCA انگلستان و آکادمی رهبری MTMi

ترجمه: انوشه نهاوندی، سیده سیمین دخت حسینی

بازنگری ترجمه: الهام مظاهری

منابع:

www.coachfederation.org

www.emccouncil.org

www.certifiedcoach.org

www.wabccoaches.com

 

253

مقاله‌های مرتبط


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x