نحوهٔ تأثیرگذاری عواطف بر زندگی

نحوهٔ تأثیرگذاری عواطف بر زندگی (توجه به عواطف و معنایی که برای آن‌ها قائلید)

در سال ۲۰۲۰، همهٔ ما تغییری اساسی را در جهان تجربه کرده‌ایم به نحوی که این تغییر همه را تحت‌الشعاع قرار داده است. وقتی دقیق‌تر نگاه می‌کنید، برخی افراد را می‌بینید که زندگی پرثمری دارند و برخی دیگر که با اتفاقاتی که رخ داده در حال کشمکش‌اند. اگر حتی دقیق‌تر نگاه کنیم، مشاهده می‌کنیم که این موضوع تنها در مورد برخی از افراد صدق می‌کند و دلیلش این نیست که شخصی پول بیشتری دارد یا در مقایسه با دیگران، چیز متفاوتی را تجربه کرده است. پس دلیل تفاوت در پیامدهایی که افراد در زندگی‌شان با آن‌ها مواجه می‌شوند چیست؟

آکادمی کوچینگ فارسی زبانان،FCA، در طول سال جاری، مطالبی را شامل مقالات، وبینارها و کارگاه‌های آموزشی ارائه داده که در قالب آن‌ها، به نحوهٔ مدیریت افکار، نحوهٔ تأثیرگذاری عواطف بر زندگی و چگونگی حصول کامیابی حقیقی با استفاده از مهارت‌های بنیادیِ کوچینگ و ذهنیت کوچینگ پرداخته است. اگر به مشاهده و یادگیری بیشتر دربارهٔ این مطالب علاقه‌مندید، وب سایت ما را ببینید و بالاخص، برای دسترسی به وبینار رایگان دربارهٔ پنج مرحله‌ی مهار بحران، که بخشی از آن راجع به عواطف منفی، معنای آن‌ها و نیرویی است که در پس درک پیام‌های احساسات‌تان نهفته است، اینجا کلیک کنید.

دانلود جزوه‌ی «معرفی کوچینگ» اولین جزوه‌ی دوره‌های تربیت کوچ که مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی می‌باشد.
دانلود جزوه‌ی معرفی کوچینگ

به منظور ترسیم دقیق‌تر رئوس اصلی مفهومِ در دست گرفتن کنترل زندگی، اجازه دهید به مثال زیر نگاه کنیم:

با دوست‌تان به رستوران می‌روید تا از غذایی لذیذ لذت ببرید. هر دوی‌تان به ارزش این‌که می‌توانید وقت‌تان را با هم بگذرانید و شب خوبی را سپری کنید واقف‌اید، اما پیش‌خدمت رستوران، با سرویس‌دهی و رفتار گستاخانه‌اش، باعث می‌شود اندکی از غذای‌تان کمتر لذت ببرید. وقتی بعداً به این تجربه نگاه می‌کنید، چیزی که بیشتر از هر چیزی به یاد می‌آورید گستاخی پیش‌خدمت رستوران است. این تداعی منفی کل دیدگاه‌تان دربارهٔ آن شب را شکل می‌دهد. اما دوست‌تان اصلاً آن پیش‌خدمت را به یاد نمی‌آورد. او تنها غذای خوشمزه و لذت از فضای رستوران را به خاطر می‌آورد.

وقتی صحبت از حافظه و ادراک تجربه به میان می‌آید، هیچ نسخهٔ صحیحی وجود ندارد. نسخه‌ای که شما آن را حقیقی می‌دانید همان نسخه‌ای است که به روشن‌ترین شکل آن را به یاد می‌آورید.

«معنایی که برای تجربهمان قائل هستیم غالباً مهمتر از خود آن تجربه است».

افراد بی‌شماری می‌توانند تجربه‌ای واحد را از سر بگذرانند، اما معنای کاملاً متفاوتی برای آن قائل شوند. با گذران زندگی، به هر چیزی معنا می‌دهیم. این معانی به عواطف تبدیل می‌شوند و در آخر، همین عواطف مختصات زندگی‌مان را ترسیم می‌کنند

ازاین‌رو، پرسش این است که:

آیا میخواهید اجازه دهید افکار و احساسات منفی بر حافظهٔ عاطفیتان غلبه کنند؟ یا قصد دارید دگرگون کردن خودتان و اصلاح این موقعیتها را فرابگیرید؟

در کارگاه آموزشی‌ای که اخیراً آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان، با عنوان «تو فرمانروایی»، برگزار کرد، در رابطه با نحوهٔ کوچینگ خود یا شروع گفتگوهای مؤثر با طرح پرسش‌های مفیدتر، وارد جزئیات بیشتری شدم. در این کارگاه آموزشی، نکات اصلیِ شش مرحلهٔ کوچینگ خود در جهت کنترل و نحوهٔ تأثیرگذاری عواطف بر زندگی و در دست گرفتن سکان هدایت زندگی و مدیریت خود در راستای حصول نتایج بهتر در مهم‌ترین عرصه‌های آن را بیان کردم.

برای دریافت و مشاهده ویدیو این کارگاه آموزشی اینجا کلیک کنید.

در راستای بررسی بیشترِ تصمیماتی که پیش رویمان قرار دارند:

همیشه دو رویکرد وجود دارد

در هر موقعیتی، چیزهای مثبت و منفی وجود دارند. ممکن است در کارتان ترفیع بیابید، به خانه بروید و با خانواده‌تان غذای هیجان‌انگیزی بخورید، ولی همچنان با عصبانیت و فکر به راننده‌ای که، صبح در مسیر رفتن به سر کار، جلوی‌تان پیچیده بود به تختخواب بروید. ولی افراد دیگری هم وجود دارند که شاید روز بسیار بدی داشته‌اند؛ در مسیر رفتن به سر کار، قهوه تصادفاً روی کل سروصورت و لباسشان ریخته، متوجه شده‌اند که شرکتشان در حال تعدیل نیروست و بعد، کاشف به‌عمل‌آمده که مجبورند تا دیروقت کار کنند و بدین ترتیب، تماشای مسابقهٔ فوتبال فرزندانشان در عصر آن روز را هم ازدست‌داده‌اند. بااین‌حال، علیرغم این اتفاقات در طول روز، وقتی شب (از روی خستگی) کشان‌کشان خودشان را به تختخوابشان می‌رسانند، به این فکر می‌کنند که چقدر خوشحال‌اند که خانواده و خانه‌ای زیبا دارند. آن‌ها بر چیزهای مثبت تمرکز می‌کنند؛ مثلاً، اپیزود فوق‌العادهٔ پادکستی که، صبح در مسیر رفتن به سر کار، گوش‌داده‌اند و گفتگوی جالب و لذت‌بخشی که با همسرشان قبل از خواب داشته‌اند. پس، همیشه این گزینه پیش رویتان است که بر دو چیز متمرکز شوید: چیزهای خوب یا بد. کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟

کنترل تفسیر چیزها و داستانی که برای خودتان می‌گویید نیز در دستان شماست.

خودتان را فردی معنا ساز بدانید

صرف‌نظر از اتفاقی که برایتان می‌افتد، باید این را بپذیرید که شما کسی هستید که به داستانتان معنا می‌دهید. معنای شما عواطف‌تان را ایجاد می‌کند و عواطف‌تان زندگی‌تان را شکل می‌دهند. اخیراً، حس‌تان از معناسازی به گونه ای شکل گرفته است که گویی هیچ اراده‌ای در قبال آن ندارید. امور را بدیهی فرض می‌کنید و دائماً فکرتان مشغول چیزهای منفی است. اما باید بدانید با گذشت زمان، این موضوع باعث می‌شود وارد مسیر بدی شوید. هرچه بیشتر به معانی منفی تن بدهید، در کل، احساس منفی بیشتری خواهید داشت. الان وقت قبول مسئولیتِ داستانی است که برای خودتان می‌گویید. از خلسه‌ای که دچارش شده‌اید خود را رها کنید و فعالانه، داشتنِ احساسی متفاوت را انتخاب کنید. معنای جدیدی را در اتفاقات روزمره جستجو کنید. وقتی با عواطف منفی مواجه می‌شوید، آن‌ها را بپذیرید و تصمیم بگیرید که راه‌تان را ادامه دهید. به جای عواطف منفی، معنایی مثبت ایجاد کنید و در هر موقعیتی، تصمیم بگیرید که به دنبال چیزهای خوب باشید. مجبور نیستید اجازه دهید احساسات منفی آن‌قدر روی هم تلنبار شوند تا به نقطهٔ فروپاشی برسید؛ برعکس، می‌توانید خوشحال بودن را انتخاب کنید و بر چیزهای خوب متمرکز شوید.

همهٔ ما، در درون‌مان رادارهایی داریم که به ما می‌گویند به چه چیزهایی جذب می‌شویم و چه چیزهایی حوصله‌مان را سر می‌برند یا باعث می‌شوند دست از کار بکشیم. این ما هستیم که در مورد چیزهایی که درباره‌شان شوروشوق داریم و تأثیری که می‌خواهیم در این زندگی نسبتاً کوتاه‌مان برروی این کرهٔ خاکی داشته باشیم تصمیم می‌گیریم. اگر علاقه‌مندید دربارهٔ شوروشوق و هدف‌تان بیشتر بدانید، دعوت‌تان می‌کنم از طریق لینک…، از وبیناری که دربارهٔ سه مرحلهٔ موفقیت است دیدن کنید و به اهمیت رادار یا احساسات درونی‌تان پی ببرید.

هدفتان را دریابید

آنچه چیزی است که شمارا به حرکت وامی‌دارد؟ همهٔ اقداماتی که می‌کنید و عواطفی که اجازه می‌دهید احساس کنید در شکل‌گیری زندگی‌تان دخیل‌اند. در پایان روز، آنچه چیزی است که می‌خواهید؟ می‌خواهید حس پیروزی داشته باشید؟ می‌خواهید در تمام‌کارهایی که انجام می‌دهید موفق باشید؟ ویدیو این کارگاه آموزشی را ببنید تا این مسیر برای کمک به شما در راستای شناسایی هدف حقیقی‌تان آغاز خواهد شد.

اگر اجازه دهید عواطفتان خودشان را بر زندگی

کارگاه آموزشیِ «تو فرمانروایی» ابزارهایی در اختیارتان قرار داده است که برای ارزیابی نحوهٔ تأثیرگذاری عواطف بر زندگی به آن‌ها نیاز دارید. به‌محض این‌که نوع معنایی را که به احساساتتان می‌دهید تشخیص دهید، می‌توانید زندگی‌تان را تغییر دهید. نه‌تنها تغییر شیوهٔ معنا دهی به اتفاقات باعث می‌شود لذت بیشتری ببرید بلکه، هم‌زمان با تلاش به دنبال هدف حقیقی‌تان، احساس کامیابی بیشتری نیز خواهید کرد.

 

نویسنده: تیمور میری (کوچ تأیید صلاحیت شده دارای مدرک MCC)  بنیان‌گذار آکادمی کوچینگ FCA انگلستان و آکادمی رهبری MTMi

بازنگری ترجمه: الهام مظاهری

 

وبینار تو فرمانروایی

اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x