معنی کوچینگ چیست؟

چرا شناخت ریشه و معنی کوچینگ اهمیت دارد؟

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که کلمه کوچینگ (coaching) به گوشتان خورده باشد اما دقیقا نمی‌دانید که معنی کوچینگ چیست و چه کاربردی دارد.
اگر واژه کوچ (coach) یا کوچینگ (coaching) را در واژه‌نامه‌های فارسی جستجو کنید مسلما به نتیجه دلخواهتان دست پیدا نخواهید کرد اما اگر انگلیسی این واژه یعنی COACH یا COACHING را جستجو کنید به صفحاتی برخواهید خورد که داستان‌هایی زیبایی را برایتان توضیح می‌هند.
کلمه کوتاه کوچ، داستان بلندی در خود دارد که این داستان از روستایی در شمال غربی مجارستان با نام کاکس (KOCS) شروع می‌شود، روستایی که به‌خاطر یک نوآوری مشهور شد و این اختراع در زمان خود دنیا را تغییر داد.

روستای کاکس در قرن پانزدهم میلادی از طریق ساختن چرخ و حمل کالا بین وین و بوداپست معاش خود را می‌گذراند. در همین احوال یک سازنده درشکه که نام و نشانی از آن در دست نیست، کالسکه‌هایی را طراحی و ایجاد کرد که نسبت به سایر کالسکه‌های آن زمان هم بزرگ‌تر و هم راحت‌تر بودند. این کالسکه‌ها با نام کالسکه‌های کاکس شناخته ‌شدند و این کلمه بعدها به کوچ در زبان انگلیسی تغییر شکل داد. قرن شانزدهم میلادی دیگر این کالسکه‌ها کاملا مشهور بودند و در سراسر اروپا از آن‌ها استفاده می‌شد. این کلمه در آلمانی با کلمه Kutsche، در فرانسه با کلمه Coche و در انگلیسی با نام Coach به کار رفت. اکنون همه کلمات مشابهی که در زبان انگلیسی برای موتورها یا سایر وسایل نقلیه استفاده می‌شود، ریشه در این کلمه دارد.

دانلود جزوه‌ی «معرفی کوچینگ» اولین جزوه‌ی دوره‌های تربیت کوچ که مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی می‌باشد.

 

معنی کوچینگ چیست | آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان

کوچ استعاره چه چیزی است؟

کلمه کوچ در دنیای مدرن استعاره‌ای از همان کوچ به معنای کالسکه است. دانشجویان و دانش‌آموزان در دهه سوم قرن هجدهم میلادی از کلمه کوچ برای معلمان سرخانه استفاده می‌کردند، کوچ‌هایی که آن‌ها را برای امتحان‌ها آماده می‌ساختند. این اصطلاح از آن جهت رایج شد که معلمان سرخانه، دانش‌آموزان و دانشجویان را با سرعت و سهولت بیشتری به سوی موفق شدن در امتحانات پیش می‌بردند.
استفاده از کوچ‌ها یا مربیان ورزشی در دهه هشتم قرن هجدهم باب شد. شاید امروزه برای ما کوچ‌ها یا مربیان ورزشی افرادی باشندکه بیش از آن که یادآور راحتی رسیدن به مقصد باشند، دائما دستورات و اصلاحات را فریاد می‌زنند اما در آن زمان آن‌ها نیز مقدمات پیروزی ورزشکاران را فراهم می‌آوردند.
تاریخ افرادی که امروزه کوچ‌ خوانده می‌شوند، شاید به لحاظ تاریخی به جوامع اولیه بازگردد اما کوچینگ در دوران مدرن ابتدا بیشتر در حوزه هنر و ورزش کاربرد داشت و به‌تدریج به حوزه‌های دیگر تسری پیدا کرد و افرادی که در حوزه‌های مدیریت یا مالی و موفقیت بودند از آن بهره بردند کوچ‌ها به افرادی کمک می‌کردند که به لحاظ احساسی و روانی کاملا سالم بودند اما به کسی احتیاج داشتند که با کمک او به زندگی‌شان سروسامان بیشتری بدهند و به اهدافشان دست یابند. این استفاده‌ها به‌تدریج به حرفه‌ای شکل داد که ما از آن به کوچینگ یاد می‌کنیم. برای دانستن معنی کوچینگ بهتراست ابتدا بدانیم کوچ‌ها چه کاری انجام می‌دهند.

کوچ‌ها چه‌کاری انجام می‌دهند؟

کوچینگ یک گفتگوی آگاهانه و روبه‌جلو برای توانمند کردن یک فرد یا گروه برای زیستن در بهترین حالت خود و رسیدن به نتایج فوق‌العاده در زندگی، حرفه، کسب‌وکار یا سازمان است. این کار کمکی است برای پر کردن فاصله‌ میان اکنون و جایی که مراجعه‌کننده و کوچ می‌خواهند در آن قرار بگیرد. کوچ‌ها درواقع با مراجعه‌کننده خود شریک می‌شوند تا به آن‌ها برای طراحی و رسیدن به آنچه تمایل دارند دست پیدا کنند کمک کنند. از فواید کوچینگ می‌توان به ایجاد وضوح و شفافیت در سوق دادن مراجع به‌سوی اقدام و تسریع فرآیند پیشرفت اشاره کرد و برای او آگاهی و تمرکز به ارمغان می‌آورد.
کوچ‌ها مطابق فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، افرادی هستند که مراجع خود را بهترین متخصص در زندگی و کار خود می‌دانند و بر این باورند که هر مراجعه‌کننده‌ای می‌تواند نوآور و کاردان زندگی خودش باشد و بر همین اساس است که مسئولیت کوچ به این شکل تعریف می‌شود:

  •  کشف، وضوح و همراه شدن با آنچه مراجعه‌کننده می‌خواهد به آن دست پیدا کند.
  • تشویق مراجعه‌کننده برای کشف دنیای خود
  • استخراج راه‌حل‌ها و استراتژی‌های مراجعه‌کننده
  • پاسخگو نگه‌داشتن مراجعه‌کننده و مجاب کردن او برای مسئولیت‌پذیری

یک کوچ در عمل کارهای زیر را انجام می‌دهد:

بر دستور کار مراجعه‌کننده متمرکز است. مراجعه‌کننده است که تصمیم می‌گیرد که هدف یا مشکل خودش چیست و می‌خواهد بر چه چیزی تمرکز کند، نه یک کوچ.
از سوالات قدرتمند برای یادگیری مراجعه‌کننده استفاده می‌کند. کوچ آموزش نمی‌دهد یا توصیه نمی‌دهد اما سوال می‌پرسد و گوش می‌دهد.
اقدام و عمل را ترویج می‌کند. در یک ارتباط کوچینگی این مراجعه‌کننده است که مراحل حرکت و عمل خود را مشخص می‌کند و این وظیفه یک کوچ نیست.
از تغییر حمایت می‌کند. کوچ پیگیر یادگیری فردی، رشد و تغییر مراجعه‌کننده است.

امروزه معنی کوچینگ یا کوچ کردن یک فرد، استعاره‌ای از همان کالسکه‌ است. کوچینگ کمک کردن به فرد، گروه یا سازمان برای رفتن از محل کنونی به‌جایی است که دوست دارد در آنجا باشد. کوچ یک وسیله و یک همراه برای پیشبرد و رسیدن به اهداف است.

21
ارسال دیدگاه

avatar
12 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
آکادمی‌کوچینگ‌فارسی‌زبانانصفیه سرگل زاییاسماعیل سهارمحمد عليجمشید Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ِآناهیتا محمودی
Guest
ِآناهیتا محمودی

مقاله مفیدی بود. برای خود من همیشه کوچینگ ورزشی با دستور دادن تداعی می شده ولی خب این نشون میده که کوچینگ به عنوان مربیگری ورزشی هم از هدف اصلی خودش دور شده و در کل کوچینگ یا مربیگری با تدریس و اموزش متفاوته که همون معنای کالسکه به معنای راهبر رو به ذهن میرسونه که تمرکزش بر خود فرده و نه خارج از فرد .

ونوس روشن
Member
ونوس روشن

سپاس فراوان بابت مقاله جالب و جذاب دو بخش اول مقاله کاملا خواننده را با ریشه کلمه کوچینگ آشنا میکند و او را آماده و مشتاق می‌کند تا با فرآیند و فواید کوچینگ آشنا شود، که به این موضوع نیز در بخش پایانی مقاله پرداخته شده. سیر ارائه مطالب و جمع بندی خیلی خوب بود. در قسمت پایانی دو مورد هست که به نظرم با تعریف کوچینگ کمی فاصله داشت. در اولین مسئولیت کوچ از لغت “کشف” آنچه که فرد می خواهد به آن دست یابد استفاده شده، در حالی که در متن اشاره شده فرد میداند کجا میخواهد برود.… Read more »

ارسطو قلندری
Guest
ارسطو قلندری

ممنونم به خاطر مقاله زیباتون. در این مقاله بسیار زیبا و مبرهن به توضیح مفهوم کوچینگ پرداخته شده و هر فرد نا آشنا به مفهوم کوچینگ نیز با مطالعه این مقاله راغب میشود که حتی برای یک بار هم شده از خدمات یک کوچ در برنامه ریزی زندگیش استفاده کند. سپاسگزارم

جمشید
Guest
جمشید

سلام و عرض ادب
انسان هدفمند نیازی ب این حرفها نداره
خودش مسیر خودشو طی میکنه تا به مقصودش برسه

افشین چایچی نصرتی
Member
افشین چایچی نصرتی

اینکه این مهارت و حرفه داستانی از خلاقیت و آفرینش پشتش داره که باعث تغییر ارزشمندی در زندگی انسانها تو عصر خودش شده بار ارزشی قابل توجهی به خود حرفه کوچینگ میده که روح تغییر و فعل شدن رو به همراه داره،بنابراین حرفه ای انگیزه بخش و امید بخش هست برای جامعه.

محمد علي
Guest
محمد علي

با سلام
چقدر مفهوم و ظاهر كلمه coach به واژه فارسي “كوچيدن، كوچ كردن” نزديكه، شايد هم اروپاييهاي قرن ١٨ اين كلمه رو از فارسي گرفتن حالا ماخذ اونو تحريف ميكنن
ميشه گفت سفري براي تغيير و رسيدن به جايي بهتر حالا اگه يه راهبر و راه بلد مارو راهنمايي و همراهي كنه چي ميشه؟ خوب معلومه زودتر و راحت تر و بدون دردسر به مقصد ميرسيم

محمد عرفان احمدی زاده
Member
محمد عرفان احمدی زاده

با سلام
مقاله ای بسیار کاربردی بود. به عقیده من این مقاله می تونه دید خوبی درباره کوچینگ به خواننده بده و همینطور برای ترویج فرهنگ کوچینگ خیلی موثر هست.

ممنون از خانم زیبا مغربی

سلمان آ ل حسن
Guest
سلمان آ ل حسن

سلام سرکار خانم مغربی و ممنون بابت این مقاله مفید و ارزشمند. من اخیرا مطلب شما را مطالعه کردم برای همین احساس کردم میتونم از شما کمک بگیرم. میشه لطفا با همین قلم ساده و روانتون به صورت فهرست وار بفرمایید فرق بین کوچینگ و مشاوره چیست؟ به ویژه در زمینه کوچینگ فردی. سپاس از محبتتون

آکادمی‌کوچینگ‌فارسی‌زبانان
آکادمی‌کوچینگ‌فارسی‌زبانان

سلام، روز خوش؛
مقاله‌ی زیر به شما کمک خواهد کرد.
با سپاس | تیم اجرایی آکادمی

https://icoachtraining.com/تفاوت‌های-میان-کوچینگ-و-مشاوره/

پیام روح الامین
Member
پیام روح الامین

سلام، ممنونم از نگارش این مقاله، به نظر بنده یک بیان روان و جذاب و مختصر و مفید از صلاحیت های اصلی کوچینگ که توسط ICF تعیین شده بود که تفاوت آن پیوستگی مطالب و اختصار نسبی آن بود. موثر باشید!

حامد
Guest
حامد

با سلام و خسته نباشید..‌قرار هست بنده رو به عنوان مدیر یک دستگاه منصوب کنند قبل ار انتصاب از اینجانب مصاحبه کردند و گفتن چه اطلاعاتی در مورد کوچینگ دارین من حرفی نداشتم بگم.. گفتن دررموردش تحقیق کنم.. اگر امکانش هست چند سایت که پیرامون این موضوع مقاله و تحقیقی گذاشته شده برام معرفی بفرمایید. ممنون میشم

اسماعیل سهار
Guest
اسماعیل سهار

با سلام واحترام سرکار خانم مغربی متشکرم از مقاله خیلی خوبی که ارائه فرمودید خیلی عالی بود.استفاده کردیم واقعا کوچینگ یک کار فوق العاده خوب وانسان دوستانه است .آگاه کردن مردم و نشان دادن ,هموار کردن مسیر های منتهی به پیشرفت وهمراهی کردن آنها تا سرمنزل مقصود کاری خداپسندانه بوده و شخص کوچینگ را هم به دل آرامی ورضا یت قلبی می رساند. با عرض معذرت می خواستم بدانم چطور می شود کار کوچ راشروع کرد وبعنوان یک مربی کوچینگ شروع به کار نمود. ممنو ن می شوم راهنمایی بفرمایید سپاس:

اسماعیل سهار
Guest
اسماعیل سهار

با سلام واحترام سرکار خانم مغربی متشکرم از مقاله خیلی خوبی که ارائه فرمودید خیلی عالی بود.استفاده کردیم واقعا کوچینگ یک کار فوق العاده خوب وانسان دوستانه است .آگاه کردن مردم و نشان دادن ,هموار کردن مسیر های منتهی به پیشرفت وهمراهی کردن آنها تا سرمنزل مقصود کاری خداپسندانه بوده و شخص کوچینگ را هم به دل آرامی ورضا یت قلبی می رساند. با عرض معذرت می خواستم بدانم چطور می شود کار کوچ راشروع کرد وبعنوان یک مربی کوچینگ شروع به کار نمود. ممنو ن می شوم راهنمایی بفرمایید سپاس:

صفیه سرگل زایی
Guest
صفیه سرگل زایی

از خواندن اطلاعاتی که در مقاله بود لذت بردم
به خصوص توضیح عملکرد کوچ دقیق و لطیف بود
سپاسگزارم

آکادمی‌کوچینگ‌فارسی‌زبانان
آکادمی‌کوچینگ‌فارسی‌زبانان

سپاس از لطف شما، خوشحالیم که مفید بوده

درباره‌ی آکادمی کوچینگ

در سال ۱۳۹۲ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان برای افرادی که تمایل داشتند یک کوچ حرفه ای شوند یا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند، ایجاد شد. هدف آکادمی پرورش کوچ‌های حرفه‌ای طبق استانداردهای بین المللی برای بازار کار است.[بیشتر بخوانید]

تماس با آکادمی کوچینگ

تلـــــفن: | ۹۱۰۷۰۲۲۲۹۰(۹۸)+ |
ایــمیــل: | info@icoachtraining.com |
مکـاتبـات: | suite 17, Birley Lodge, no 63 Acacia
Road,London NW8 6BJ.UK |

عضویت در خبرنامه

از آخرین دوره‌ها، اخبار و تخفیف‌ها آگاه شوید.

لطفا صبر کنید ...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۷ | تمام حقوق این سایت متعلق به آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به سرپرستی تیمور میری می باشد.