معرفی کوچینگ

معرفی کوچینگ

معرفی کوچینگ از زبان آقای عزیز میردار

سلام. من عزیز میردار هستم. یکی از اعضای تیم مدرسین آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان (FCA). امروز می‌خواهم در راستای معرفی کوچینگ یکی از جزوات یا سرفصل‌هایی که در سطح ۱ آموزش مهارت‌های کوچینگ قرار دارد را برایتان معرفی کنم. امروزه در قسمت‌های مختلفی مثل کتاب‌ها، مقاله‌ها، سخنرانی‌ها با عناوینی مثل Life Coaching، Business Coaching، Leadership Coaching یا همانند این‌ها روبرو می‌شویم و در موردشان زیاد می‌شنویم؛ اما یکی از پرتکرارترین سؤال‌هایی که بازهم به سمت کوچ‌ها می‌آید این است که کوچینگ چیست؟

جزوه معرفی کوچینگ

جزوه معرفی کوچینگ، اولین جزوه یا سرفصل از جزوات آموزش سطح ۱ مهارت‌های کوچینگ است. جزوه معرفی کوچینگ با این هدف طراحی‌شده است که مفاهیم و تعاریف کوچینگ را به دانشجوها انتقال دهد. در مورد بازار کار کوچ‌ها و تخصص‌های مختلفی که درزمینهٔ کوچینگ وجود دارد، صحبت کند. هم‌چنین خصوصیات یک کوچ ایدئال را معرفی بکند.

کوچینگ چیست؟

اما برسیم به سؤال اصلی کوچینگ چیست؟ اجازه بدین از دید فدراسیون بین‌المللی کوچ‌ها (ICF)، کوچینگ را برایتان معرفی کنم. ICF می‌گوید کوچینگ یک شراکت مستمر بین کوچ و مراجع است باهدف اینکه مراجع را به فکر فروبکشد و خلاقیت درونی آن را بیدار کند تا به بهترین و مطلوب‌ترین نتایجی که در زندگی شخصی یا حرفه‌ای‌اش می‌خواهد، دست پیدا کند.
یکی از روش‌هایی که برای معرفی یک موضوع وجود دارد این است که بگوییم آن موضوع، چه چیزی نیست.
جزوه معرفی کوچینگ، بر اساس صلاحیت‌هایی که ICF برای یک کوچ تعریف کرده، طراحی‌شده است. در این جزوه به تفاوت‌های کوچینگ با مواردی مثل مشاوره، منتورینگ، روان‌درمانی، تدریس و چیزهایی از این قبیل اشاره‌شده است. هم‌چنین این جزوه یکه بستری را برای دانشجوها فراهم می‌کند تا متوجه شوند کجا کوچینگ انجام‌شده و کجا از حیطه‌ی کوچینگ خارج‌شده‌اند.

امیدوارم این معرفی برایتان کاربردی بوده باشد.

اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x