موفقیت بدون رضایت معنا ندارد

موفقیت بدون رضایت معنا ندارد

یک زندگی فوق العاده، درک دو روی یک سکه است!

آنچه از این مقاله دریافت خواهید کرد:

  • چرا احساس رضایت و موفقیت برای یک زندگی سعادتمندانه ضروری است؟
  • تاثیری که احساس رضایت بر زندگی شما دارد.

آیا تاکنون تجربهٔ احساس ناراحتی بعد از به انجام رساندن یک هدف مهم را داشته‌اید؟

این برای بسیاری از ما اتفاق می افتد. مدت‌هاست که بر روی یک نتیجه خاص متمرکز شده‌ایم، اما وقتی نتیجه می‌گیریم، با خودمان فکر می‌کنیم: “همین بود؟”

به جای احساس شادی و هیجان توام با رضایت، احساس می‌کنیم چیزی از قلم افتاده و شاید اشتباه شده است.

ممکن است سؤال کرده باشید، این چه حکایتی است؟ چرا دستاورد کافی نیست؟ چه زمانی این حس، با رضایت تکمیل می‌شود؟

شاید یک سؤال قدرتمندتر این باشد: افراد موفقی که رضایت هم دارند، چه کار می‌کنند و یا چگونه فکر می‌کنند که ضمن دستیابی به هدف، احساس شادی و هیجان را هم تجربه می‌کنند؟

می دانیم که احساس رضایت فقط یک “گزینه خوب” نیست، بلکه برای معنا داشتن زندگی، حیاتی است. پیامی از اعماق درون ماست که می‌گوید ما در مسیر درست هستیم. رادار داخلی ماست که به ما نشان می‌دهد با آنچه برای ما مهمترین است، هماهنگ ایم.

چگونه احساس رضایت کنیم؟

ملزومات

سکه دو رو دارد که همیشه با هم هستند. با تسلط بر هر دو روی آن، زندگی فوق العاده ای شروع می‌کنید که شایسته آن هستید. روی اول دانش یا استراتژی است. این رو سه مرحله برای دستیابی را به شما می‌آموزد و فرایندی از درک پیامد یا نتایج مثبت است که هر مرحله لازمهٔ آفرینش است.

اما موفقیت و کسب نتیجه تنها نیمی از روی یک سکه یا نیمی از داستان است. برای رسیدن به توازن با روی دیگر سکه، یاد می‌گیرید که چگونه احساس رضایت کنید، که کلید اصلی ایجاد شادی ماندگار است.

همه ما، تحت تأثیر پیام‌های بیرونی هستیم که خوشبختی را برای ما در مواردی چون: دارایی یا ثروت مادی، مدرک تحصیلی یا تعریف دیگری از موفقیت که برای ما پیش‌بینی‌شده است، تعریف می‌کند. می‌آموزیم که برای جستجوی خوشبختی و رضایت، روی آن پیام‌های بیرونی متمرکز شویم. وقتی به آن‌ها می‌رسیم، گاهی اوقات به‌طور دلپذیری غافلگیر می‌شویم ولی اغلب ناامید و گیج خود را در نقطهٔ موفقیت می‌یابیم.

تاد رز[1] استاد دانشگاه هاروارد، طرفدار افرادی است که درک خود را در مورد چگونگی احساس رضایت دگرگون می‌کنند. او معتقد است به‌جای اینکه به دنبال موفقیت برای تأمین خرسندی باشیم، باید توجه خود را به سمت خود رضایت معطوف کنیم.

زندگی جایی نیست که ما یا “موفق” شویم (مدام تلاش کنیم تا به‌پای همسایه یا دوست یا الگوی دیگری از موفقیت برسیم) یا “احساس رضایت کنیم”! (با قربانی کردن موفقیت بیرونی با تمایل به رفع نیازهای عاطفی “نرم‌تر”).

موفقیت و رضایت سایه‌های مکمل هستند! دوروی یک سکه. آن‌ها در کنار هم نیرویی هستند که انسان را به حس کمال می‌رسانند.

افراد زیادی وجود دارند که در عین کسب موفقیت‌های فوق‌العاده، همچنان ناراضی و ناخرسند هستند. به نظر می‌رسد که آن‌ها اصلاً نمی‌دانند چگونه احساس رضایت کنند. این را قانون عادت بنامید – هرچه بیشتر به آنچه شده‌اید عادت کنید، کمتر قدر آن را می‌دانید؛ اما لزومی ندارد زندگی شما این‌گونه بماند.

سه‌گام تا موفیت

درک هنر رضایت داشتن

برای داشتن یک زندگی غنی، به چیزی بیش از موفقیت نیاز دارید. شما باید زندگی کنید و زندگی مستلزم رضایت است، نه‌فقط دستاورد. ایجاد حس رضایت ناشی از یافتن چیزی است که شمارا خوشحال می‌کند و شادی به ارمغان می‌آورد.

هنر رضایت داشتن این است که شروع به قدردانی بیشتری کنید. شروع به دیدن آنچه از قبل دارید کنید و ازآنچه هست، شاکر باشید.

به‌جای این‌که قدر استعدادهای خدادادی خود را بدانیم و توانایی‌های خود را که باعث انجام کارها می‌شوند نادیده نگیریم، به‌جای اینکه بودنمان را و موهبت داشتن امکاناتی را مورد تجلیل قرار دهیم، در دام “توقع” می‌افتیم. برایمان عادت می‌شود و توقع تکرار داریم بدون اینکه ببینیم واقعاً چه کسی هستیم، چه‌کاری انجام می‌دهیم و چه داریم تا از آن قدردانی کنیم.

ذهن ما به‌تنهایی ما را خوشحال نخواهد کرد! ما یاد گرفته‌ایم که به دنبال خطا و شکست و آنچه نیست، باشیم!

به ما آموخته نشده است که بر چگونگی احساس رضایت خاطر تمرکز کنیم.

تصمیم بگیرید که از یک‌چیز معمولی، مانند یک لبخند یا تابیدن آفتاب بر چهره خود لذت ببرید. فارغ از اینکه در بانک چقدر موجودی دارید، تبدیل به ثروتمندترین فردی که می‌شناسید، خواهید شد. حتی بهتر!

شما به اطرافیان خود بیشتر عشق می‌دهید و یک حلقه بازخورد مثبت از انرژی ایجاد می‌کنید. اکنون وقتی به چیزی برسید، مهم نیست که چه چیزی باشد، اما قادر خواهید بود که به‌جای احساس خالی بودن، واقعاً آن را تجلیل کنید.

در مقاله بعدی، سه نیرویی که موفقیت را تحریک می‌کنند و پنج استراتژی هنر احساس رضایت را مطرح می‌کنم.

[1]– L. Todd Rose (born November 28, 1974) is the co-founder and president of the Center for Individual Opportunity[1] and a faculty member at the Harvard Graduate School of Education

نویسنده: تیمور میری – بنیان‌گذار آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان انگلستان (FCA) و رهبری MTMi
برگردان: انوشه نهاوندی
بازنگری: الهام مظاهری

391

مقاله‌های مرتبط


اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
3 دیدگاه
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
محبوبه عسلی
1399٫06٫28 10:49 ق.ظ

سلام من محبوبه عسلی هستم
مقاله پرمحتوا بود. من هر روز صبح از اینکه یک بار دیگه طبیعت زیبا رو و می بینم، شکر میکنم.
فکر می کردم یه دستاورد بزرگ موجب احساس رضایت می شه.
وقتی این جمله که، (از یک‌چیز معمولی، مانند یک لبخند یا تابیدن آفتاب بر چهره خود لذت ببرید) خوندم فکرم باز شد.
و اینجا از آقای تیمور میری تشکر می کنم. شاد وپیروز باشید.

مریم تقی
مریم تقی
1399٫06٫20 11:19 ق.ظ

سلام من تقی هستم مقاله فوق العاده بود پرمحتوا وغنی بود.عالی بود چرا سوال های من برای رسیدن به هدف م بود واقای تیمور میری رو تشویق وتحسین میکنم مریم تقی

wordpress indir wordpress tema google ads sex hikaye wordpress tema indir
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
wordpress indir wordpress tema google ads sex hikaye wordpress tema indir