پرسش و پاسخ مدرسین و دانشجویان آکادمی FCA

 

این پرسش و پاسخ در تاریخ ۹۸٫۸٫۱۴ توسط مدرسین آکادمی سرکارخانم نازنین ملک‌بیکلو، کوچ PCC و سرکار خانم آی‌سان بنی‌هاشمی، کوچ PCC برگزار شده است. می‌توانید متن خلاصه ی این گفتگو را در پایین مشاهده نمایید.

این پرسش و پاسخ توسط سرکار خانم سمانه سادات کاظمی پیاده‌سازی و خلاصه شده است.

۱- آیا لازم است کوچ در سوژه اعلامی مراجع تجربه و تخصص داشته باشد؟

 • خیر. کوچ با توجه به مهارت­ها و ابزارهایی که در دوره آموزش کوچینگ کسب کرده است نیازی به داشتن تجربه و تخصص درزمینهٔ موضوع اعلامی مراجع ندارد.

۲- اگر مراجع در اوایل جلسه به آگاهی عمیق برسد و بخواهد که سوژه دیگری در ادامه زمان جلسه مطرح نماید ما می­توانیم به موضوع دیگری در جلسه بپردازیم؟

 • در صورت تمرکز کافی بر روی عمیق­شدن آگاهی و پس‌ازآن صرف وقت کافی بر روی اقدام و عمل به‌منظور افزایش احتمال موفقیت، تعیین ساختار مسئولیت‌پذیری مراجع، اطمینان از عملی شدن آگاهی و توافق با مراجع و آماده بودن ایشان، پرداختن به موضوع دوم در یک جلسه امکان­پذیر است.

۳- اگر چالش مراجع، موضوع حساسی در زندگی فردی ایشان باشد و نیاز است برای رسیدن به آگاهی در جلسات بعدی موضوع مطرح شود و ادامه یابد چه‌کار کنیم؟ (چگونه می­توان مدیریت زمان جلسه، همدلی و در کنار مراجع بودن را هم‌زمان داشت؟)

 • درصورتی‌که به موضوع مراجع، مراجع و موقعیت ایشان توجه نماییم ارزش‌افزوده‌ی بیشتری برای مراجع خواهیم داشت. در این حالت با توجه به سه عامل اعلامی حس همدلی، در کنار مراجع بودن و توجه به اهمیت شرایط مراجع وجود خواهد داشت. در هنگام طرح موضوع حساس از طرف مراجع علاوه بر اعلام اینکه ما می­دانیم موضوع برای مراجع بااهمیت و حساس است، می­توان با ایشان چک کرد که آیا برای داشتن جلسه کوچینگ با توجه به شرایط آماده است و یا جلسه کوچینگ در این حالت به ایشان کمک می­نماید و یا از مراجع اجازه بگیریم که امکان پرسیدن سؤال توسط کوچ برای عمیق شدن در موضوع وجود دارد یا خیر؟
 • همسو نمودن انتظارات در این موقعیت­ها و گفتگو با مراجع در این رابطه، از ایجاد نگرانی به‌منظور عدم رسیدن به جواب و یا عدم ایجاد همدلی و مدیریت زمان جلسه جلوگیری خواهد نمود.

۴- با مراجعی که به هر سؤالی جواب نمی‌دانم می­گوید چه­کار کنیم؟

گفتن نمی‌دانم مراجع در جواب دادن به سؤال‌ها همیشه به معنای کوچ پذیر نبودن مراجع نیست. در این حالت:

 • می­توان مجدد هدف از جلسات کوچینگ را با مراجع چک نمود. (کوچ راه­حل نمی­دهد و کوچ دنبال پرسیدن سؤال و پیدا کردن جواب از درون مراجع است.)
 • می­توان به مراجع بازخورد داد که با شناختی که از کوچینگ داری الآن می­بینم که آماده نیستی و صادقانه هر چه در لحظه می­بینیم را به ایشان گفت.
 • در مواقعی هم ما برای بعضی از مراجعین کوچ مناسبی نیستیم. امکان دارد ارتباطی که لازم است بین من کوچ و مراجع ایجاد نشده و بودن ما مناسب آن مراجع نباشد و می­توان مراجع را به کوچ دیگری معرفی کرد.
 • با شناختی که از توانایی خودمان و مراجع داریم چک کنیم که آیا مراجع در آن لحظه در منطقه امن خود قرار دارد یا خیر؟
 • بعضی مواقع گفتن نمی‌دانم مراجع، نشان­دهنده قدرت سؤالی است که از ایشان پرسیده­ایم و می­تواند نشان­دهنده توجه به نقطه حساس مراجع است.
 • در برخی از زمان­ها ممکن است مراجع دنبال تغییر باشد اما برای تغییر آماده نباشد. استفاده از جعبه‌ابزار و مهارت­های ما در این حالت کمک­کننده است. استفاده از برخی از ابزارها مانند پرسیدن سؤال قدرتمند، رول پلی و بازخورد منجر به شفاف­تر شدن سؤال شده و یا به مراجع برای پاسخ دادن کمک خواهد نمود.
 • باور کوچ‌ها آن است که مراجع توانمند است و اگر در حال حاضر مراجع توان رسیدن به جواب را ندارد می­تواند به دنبال یافتن جواب سؤال برود. نیاز است با توجه به ارتباطی که با مراجع داریم باور ما مبنی بر توانمند بودن ایشان و امکان یافتن پاسخ توسط مراجع به او منتقل شود.
 • در این موارد دیدن خودمان از بیرون و بررسی این‌که چه قدر در این رابطه من کوچ مسئولیت دارم نیز کمک­کننده خواهد بود.

۵- اگر کوچ در موضوع مراجع ذی­نفع باشد و یا بین کوچ و مراجع رابطه نزدیک مثل همسر و فامیل و … باشد امکان اثر منفی گذاشتن وجود دارد؟

 • در اصول اخلاقی ICF به موضوعی به نام تضاد منافع اشاره‌شده است. نمونه­هایی که در آن تضاد منافع وجود دارد مثلاً حالتی است که به‌غیراز کوچ و مراجع، طرف سومی (سازمان، شخص و …) ذی­نفع است و یا ما کوچ زن و شوهر، دو دوست صمیمی و یا فرزندی باشیم که والدین آن برای ایشان کوچ گرفته­اند و پرداخت هزینه‌دارند. در حالت کلی تشخیص و آگاهی از اینکه نفر سوم ذی­نفعی وجود دارد مهم است.
 • پیشنهاد آن‌که بهتر است وارد این نوع موضوعات نشوید و یا اگر جلسات به این شکل را شروع کردید قبل از شروع جلسه با ذی­نفعان (والدین، همسران و …) صادقانه گفتگو کنید. شفاف­سازی انتظارات کمک­کننده است. نقش خود را توضیح دهید و اگر همسو بودید جلسات را شروع کنید و یا در توافقنامه خود این موارد را از قبل پیش­بینی کنید و توضیح دهید.

 

۶- آیا امکان تغییر موضوع اعلامی مراجع در جلسه کوچینگ وجود دارد؟

 • در جلسات کوچینگ در برخی زمان­ها موضوعی که مراجع در ابتدا مطرح می­نماید تمام موضوع مدنظر مراجع نیست و وقتی در جلسه، موضوع، مراجع و موقعیت مراجع را در نظر بگیرید امکان دارد با پرسیدن سؤال متوجه شوید که در پشت موضوع و درخواست اولیه مراجع موضوعات دیگری هست که با چک کردن، سؤال پرسیدن از مراجع، کنجکاوی و دقت کردن، شفاف نمودن و توجه به موقعیت و خود مراجع امکان تغییر هدف جلسه در طول زمان جلسه وجود دارد.

 

۷- چطور جلسه کوچینگ را مدیریت کنیم که مراجع سریع­تر به آگاهی برسد؟

 • درصورتی‌که سؤال در مورد تمرینات در آکادمی است، تمرین مستمر، اقدام و استفاده از فضای امن موجود در آکادمی برای رشد کوچ و مراجع بسیار کمک­کننده است. در این حالت درصورتی‌که به تمرین به‌عنوان محلی برای رشد و بازخورد دادن و بازخورد گرفتن نگاه کنیم مسلماً بازخوردهایی که می­گیریم در پیشرفت ما مؤثر خواهد بود.
 • درصورتی‌که سؤال در مورد جلسات کوچ با مراجع خارج از آکادمی و چگونگی رساندن سریع مراجع به آگاهی است این سؤال نشان از تمرکز کوچ به خودش است. تمرکز را از خودمان برداشته و بر مراجع تمرکز نماییم. ببینیم مراجع چه چیزی می­خواهد. تنها کاری که ما لازم است انجام دهیم آن است که به خودمان و پروسه کوچینگ اعتماد کنیم و حضور صد داشته باشیم. مراجع را بشنویم، از جعبه‌ابزارمان استفاده کنیم، مطمئن باشیم که می‌توانیم اثر بگذاریم و مراجع توانمند است و خودش جواب‌ها را دارد در این حالت هیچ مانعی در جلسه وجود نخواهد داشت. با توجه و در نظر گرفتن موارد اعلامی، دیگر استرس توجه به زمان، اینکه الآن دیر شده و الآن چه سؤالی بپرسیم وجود نخواهد داشت.

۸- من کوچ هنگام احساساتی شدن مراجع و گریه کردن ایشان چه‌کار کنم؟

 • در حین جلسه در برخی موارد گریه کردن مراجع به علت رسیدن مراجع به آگاهی است.
 • یکی از واکنش­های ما می­تواند سکوت کردن و دادن فضا به مراجع باشد و اگر جلسه ما غیرحضوری است و مراجع همدلی و کنار ایشان بودن را نمی‌بیند، بهتر است با گفتن کلمات با توجه به شناختی که از مراجع داریم همدلی و در کنار بودنمان را نشان دهیم. مثلاً: می­فهمم الآن احساساتت بالاست. می­فهمم چیزی که الآن متوجه شدی نکته حساسی هست. الآن زمان مناسبی برای ادامه دادن جلسه هست؟ می­خواهی چند دقیقه زمان داشته باشی؟ و … به مراجع این اطمینان را بدهیم که این آگاهی زیبا است و به این معنا نیست که اتفاق بدی افتاده است.
 • شناخت ما و ارتباط ما با مراجع در نوع واکنش دادن ما به حالت­های ایجادشده در جلسه مرتبط است و بنا به هر مراجع و بنا به هر کوچ نحوه مدیریت جلسه می­تواند متفاوت باشد.

۹- آیا کوچ می­تواند در جلسه تجربه خود را بیان کند و یا خیر؟

 • در پاسخ به این سؤال می­توان گفت که ببینیم مراجع ما چه چیزی می­خواهد. در بعضی زمان­ها مراجع نمی­خواهد و یا نیازی به شنیدن تجربه ما ندارد و من کوچ دوست دارم تجربه خودم را بیان کنم. مهم آن است که بدانیم همیشه محوریت جلسات ما با مراجع است. کوچ در خدمت مراجع است و مراجع می­تواند کارمند ما و یا هر فرد دیگری باشد.
 • بخش دوم همان انتظارات، توافق و قراردادی است که بین کوچ و مراجع بسته‌شده است. آیا قرارداد ما کوچینگ و منتورینگ است؟ توافق می­کنیم که آیا مراجع تمایل دارد در برخی زمان­ها تجربه کوچ را بشنود و یا خیر؟

۱۰- قیمت معقول جلسات کوچینگی برای کوچ در حال آموزش چه قدر است؟

 • هزینه معقولی که در ایران وجود دارد در شرایط گفته‌شده و در مسیر یادگیری معمولاً از 50 هزار تومان است و ساعت تا 1 میلیون تومان و بیشتر و ساعتی به پوند نیز هست و هزینه­ها متغیر است. با توجه به در حال آموزش بودن و در مسیر بودن شما کسب تجربه می­تواند از هزینه دریافتی اولویت بالاتری داشته باشد. هزینه به تجربه کوچ و بسته­ای که با مراجع توافق می­کند نیز بستگی دارد.

۱۱- چه طور می­توان جلسه­ای را که مراجع در آن مدام در حال صحبت کردن است را مدیریت نمود؟

 • برخی از راه­ها می­تواند گفتگو با مراجع و اعلام اینکه هدف و نیت ما از مدیریت زمان جلسه چیست و یا اجازه گرفتن از ایشان برای قطع صحبت با توجه به توضیح اعلامی به ایشان باشد.

 

 

 

 

مطالعه‌ی این مقاله‌ها نیز به شما پیشنهاد می شود:

فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF چیست؟... شکل‌گیری ICF یکی از سؤالاتی که بسیار می‌شنویم این است که ICF چگونه به وجود آمده؟ برای چه به وجود آمده؟ دارای چه نقشی است؟ برای کوچ‌های حرفه‌ای چه ن...
چگونه کوچ و آموزشگاه کوچینگ معتبر انتخاب کنم؟... چگونه یک کوچ حرفه‌ای (دارای تأییدیه) و آموزشگاه کوچینگ معتبر پیدا کنیم؟  اگر شما به دنبال آموزشگاه کوچینگ و مهارت‌هایی برای تبدیل‌شدن به یک ...
اهمیت اتصال آموزشگاه‌های کوچینگ و کوچ‌ها به فدراسی... اتصال آموزشگاه‌های کوچینگ و کوچ‌ها به فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) هنگامی اهمیت پیدامی‌کند که هنگام یادگیری مهارت‌های کوچینگ با مسأله اعتبار ر...

ارسال دیدگاه

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  Subscribe  
Notify of

درباره‌ی آکادمی کوچینگ

در سال ۱۳۹۲ آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان برای افرادی که تمایل داشتند یک کوچ حرفه ای شوند یا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند، ایجاد شد. هدف آکادمی پرورش کوچ‌های حرفه‌ای طبق استانداردهای بین المللی برای بازار کار است.[بیشتر بخوانید]

تماس با آکادمی کوچینگ

تلـــــفن: | ۹۱۰۷۰۲۲۲۹۰(۹۸)+ |
ایــمیــل: | info@icoachtraining.com |
مکـاتبـات: | suite 17, Birley Lodge, no 63 Acacia
Road,London NW8 6BJ.UK |

عضویت در خبرنامه

از آخرین دوره‌ها، اخبار و تخفیف‌ها آگاه شوید.

لطفا صبر کنید ...

سپاس از همراهی شما :)

© ۱۳۹۷ | تمام حقوق این سایت متعلق به آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان به سرپرستی تیمور میری می باشد.