۸ مرحله برای گوش دادن فعال

۸ مرحله برای گوش دادن فعال

رهبران با نشان دادن توجه خود به تیم‌هایشان، الهام‌بخش آن‌ها می‌شوند. یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که متخصصان حوزه ارتباطات معرفی می‌کنند تا به‌واسطه آن، اهمیت دادن به افراد کاملاً نشان داده شود؛ گوش دادنِ واقعی (گوش دادن فعال) به حرف‌های آن‌ها است. (دلیلی وجود دارد که ما دو گوش و یک‌دهان داریم.)

وقتی مدیران برای گوش دادن به کارکنان تلاش می‌کنند، مزایایی را در حوزه تعامل و روابط مثبت ایجاد می‌کنند که سبب می‌شود یک سازمان به سمت موفقیت حرکت کند.
این فقط مربوط به کارمندان و دعوت آن‌ها به ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر نیست بلکه در مورد نشان دادن ارزش گوش دادن است که با انجام مؤثر آن، به سرمایه بزرگی دست خواهند یافت.
برای ایجاد فرهنگی که در آن افراد احساس ارزشمند بودن داشته باشند، باید گفتگو را تسهیل کرد. رهبران ارشد باید لحن خود را متناسب کنند، انتظاراتشان را برای کل سازمان پایه‌ریزی کنند و الگویی برای گوش دادن فعال باشند.

هشت مرحله برای گوش دادن فعال:

۱. رویکردتان به هر گفت‌وگو باهدف یادگیری در آن باشد.
فکر کنید شخص گوینده، کسی است که می‌تواند به شما درسی دهد.

کتاب الکترونیکی لیزر کوچینگ
می‌توانید ای‌بوک «لیزر کوچینگ» را از لینک زیر دانلود نمایید 
دانلود کتاب الکترونیکی لیزر کوچینگ

۲. صحبت کردن را متوقف کرده و کاملاً بر گوینده متمرکز شوید.
اجبار به پاسخ دادن و یا انجام چند کارِهمزمان را در خود، فروبنشانید.

۳. باب گفتگو را بازکرده و مکالمه را هدایت کنید.
گفتگو را با سؤالات باز آغاز کنید؛ مانند: “چه گزینه‌های استراتژیک دیگری را در نظر گرفته‌اید” یا “چگونه تصور می‌کنید اگر…” و از پرسیدن سؤالات بسته که فقط با یک “بله” یا “نه” می‌توانند پاسخ داده شوند، اجتناب کنید.

۴. به سراغ جزئیات بروید.
با پرسش‌هایی مستقیم به سراغ جزئیات بروید. سؤالات مشخصی که بر مکالمه متمرکز می‌شود نظیر ” بیشتر درباره آن به من بگویید …”، “چگونه به این نتیجه رسیدید؟” و یا ” این چگونه قرار است کار کند؟/جواب دهد “.

۵. آنچه را می‌شنوید خلاصه کنید و سؤالاتی را بپرسید تا صحت درک خود را بررسی نمایید.
سؤالاتی از قبیل “اگر من منظور شمارا فهمیده باشم …” یا “به من بگویید آیا این همان چیزی است که شما می‌گویید: …”.

۶. با دادن بازخورد مؤثر، گوینده را به صحبت تشویق کنید.
اگر می‌بینید که فرد در بیان نکته‌ای مشکل دارد یا فاقد اعتمادبه‌نفس است، وی را با لبخند، سر تکان دادن یا سؤال مثبت تشویق کنید تا علاقه خود را به شنیدن نشان دهید.

۷. مفهوم عمیق پیام را دریافت کنید.
درک کنید که علاوه بر آنچه گفته می‌شود، پیام واقعی ممکن است غیرکلامی یا احساسی باشد. چک کردن زبان بدن یکی از راه‌های جستجوی درک واقعی پیام است.

۸. به پاسخ‌های خود توجه کنید.
به یاد داشته باشید که نحوه پاسخ دادن به یک سؤال نیز بخشی از گفتگو است. ذهن خود را باز نگه‌دارید و به دیدگاه شخص مقابل احترام بگذارید حتی اگر با آن مخالف باشید.

این مراحل گوش دادن فعال، چگونه می‌تواند به گفتگوی مؤثر در فرهنگ شما کمک کند؟

نویسنده: دیوید گراسمن
ترجمه: سارا محمدی
بازنگری محتوا و ترجمه: الهام مظاهری

اشتراک در دیدگاه‌ها
با خبرم کن
guest
2 دیدگاه
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
الهام مظاهری
1399٫06٫31 11:40 ب.ظ

ضمن تشکر از دوستان برای نشر این مقاله، در پاسخ به پرسش پایانی عرض میکنم که یک گفتگوی موثر زمانی رخ میده که پیام ارسالی و دریافت شده در بیشترین میزان همسویی باشند. به عبارتی آنچه منظور گوینده است، همان از سوی شنونده دریافت شود. یکی از اصلی ترین شروط برای تحقق این وضعیت، همین موارد هشتگانه در نوع گوش دادن هست که فرایند شنیدن رو تبدیل به شنیدن فعال یا موثر میکنه.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x